Hlavní navigace

Promlčecí doba-smlouva o bu.kupní smlouv

  • (neregistrovaný) 90.179.219.---

    28. 5. 2010 8:35

    Prosím, máme z roku 1997 smlouvu o budoucí kupní smlouvě na odkup pozemku, který dočasně zabrali silnice při výstavbě obchvatu. Kupní cenu jsme uhradili před podpisem té předkupní smlouvy. Ale po ukončení výstavby silnice jsme zapoměli podat návrh na převod nemovitosti a teď přišel původní vlastník, že chce znovu peníze za pozemek. Jaká je promlčecí doba předkupní smlouvy, žádný termín do kdy má kterákoliv strana podat impulz na přepis, tam není.
    Myslíte, že je to promlčené a budeme muset znovu za pozemek zaplatit? Děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 28. 5. 2010 9:28

      pája

      Re: Promlčecí doba-smlouva o bu.kupní sm
      nějak jsem to dost dobře nepochopil- uzavřeli jste i kupní smlouvu, nebo jen smlouvu o budoucí kupní sml.? Jaká předkupní smlouva? Komu jste zaplatili ty první peníze?

    • 28. 5. 2010 9:45

      Máša (neregistrovaný) 90.179.219.---

      Re: Promlčecí doba-smlouva o bu.kupní sm
      Peníze jsme zaplatili majitelce a sepsali smlouvu o budoucí kupní smlouvě, kde bylo napsáno, že celá částka už byla zaplacena a na pokyn kterékoliv ze smluvních stran, se vystaví kupní smlouva a pozemek se přepíše na katastru. Ale zapomělo se to udělat a majitelka zemřela a dědic zjistil, že zdědil tento pozemek. My jsme mu ukázali smlouvu a řekli, aby s námi uzavřel kupní smlouvu a pozemek přepsal, ale on chce peníze. Má na to právo?

    • 28. 5. 2010 11:15

      ... (neregistrovaný) 193.86.121.---

      Re: Promlčecí doba-smlouva o bu.kupní sm
      Myslím, že dědic má právo chtít peníze a dokonce si vybrat i kupce. Důležitá pro převod je až kupní smlouva a v tomto případě se okolnosti mezi oběma smlouvami natolik změnily (zde smrt, ale mohla by to být třeba i exekuce), že vlastník nemůže splnit svůj závazek kupní smlouvu uzavřít. Vy byste měli svou pohledávku přihlásit do dědictví.
      Ještě jsem neviděl smlouvu o budoucí kupní smlově, kde by nebyl jakýmkoli způsobem určen datum uzavření kupní smlouvy (např. 2 měsíce od skončení omezení dispozice ze strany ředitelství silnic a dálnic). Když se podíváte do §50a odst.1 OZ, toto datum by ve smlouvě mělo být a pro neurčitost a nesrozumitelnost by taková smlouva měla být absolutně neplatná (§37 OZ).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).