Hlavní navigace

Zrušení dle §55 a den skončení poměru

  • (neregistrovaný) 82.113.44.---

    7. 6. 2010 9:17

    Prosím o radu. Zaměstnanec 4.6. během směny provedl něco a poté utekl. Čin byl vyhodnocen jako porušení zvlášť hrubým způsobem. Dnes ale poslal neschopenku, což ho ale před zrušením dle §55 nechrání, mám pravdu? Teď jde ale o to, kdy mu vlastně skončí poměr. Zrušení je napsáno, ale ještě mu nebylo předáno. Pracovní poměr mu v každém případě skončí dnem převzetí (buď osobně nebo poštou) nebo posledním dnem úložní doby na poště? V žádném případě tedy nemůže skončit dnem, kdy k provinění došlo? Jde totiž o to, že do doby, než by poměr skončil, by mu firma musela vyplácet náhradu za nemoc v prvních 2 týdnech, což se zaměstnavateli nelíbí. Pokud se mu dopis podaří dnes předat osobně, je to bez problémů, protože první 3 dny jsou stejně bez náhrady. Ale co když neotevře a dopis se bude posílat poštou, na poště bude ležet 10 dní... A pak by teprve skončil poměr a musel by ještě dostat náhradu za nemoc? (I když ta by mohla být pokrácená, kdyby neotevřel, ne?)Děkuji za rychlou konzultaci.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 7. 6. 2010 13:17

      Jitule (neregistrovaný) 193.165.74.---

      Re: Zrušení dle §55 a den skončení poměr
      Především si musíte být jisti, že "čin", který zaměstnanec spáchal dosáhl opravdu takové intenzity, že případný soudní spor firma ustojí a vyhraje. V okamžitém zrušení musí být přesně písemně vymezeno porušení a PP končí dnem předání. V případě sporu má důkazní povinnost zaměstnavatel. Takže opravdu doporučuji důkladně zvážit, případně konzultovat s právníkem. Takovýto zaměstnanec potom nemá nárok na podporu-musíte uvést do potvrzení o zaměstnání. Pokud okamžité zrušení nepředáte osobně-okamžitě a zašlete poštou, obávám se, že byste museli uhradit i náhradu za nemoc, tak jak píšete, i když se to zaměstnavateli nelíbí. Krátit náhradu mzdy za nemoc můžete pouze pokud porušuje léčebný režim-viz. § 192 odst. 5 a 6.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).