Hlavní navigace

Náležitosti prac.smlouvy-§34,37

  • (neregistrovaný) 85.161.231.---

    15. 6. 2010 15:47

    Dobrý den, moc prosím o radu, jaké jsou jen ty nejzákladnější náležitosti pracovní smlouvy? Vycházím z §34, jedná se tedy jen o druh práce, místo výkonu a den nástupu do práce? Musí prac.sml.obsahovat ještě úvazek – nebo týdenní pracovní dobu? Jde mi o to, sepsat co nejjednodušší prac.sml., aby se v přípdě změn úvazku a mzdy nemusel dělat dodatek. Dále k prac.sml. vytvoříme dle § 37 informaci o obsahu prac.poměru podle odst.1 a) až g), kde za e) je údaj o týdenní prac.době a jejím rozvržení, mužeme zde ještě uvést začátek a konec prac.doby a přestávky? K písm. f ) – můžeme se zde odvolat na mzdový výměr, ve kterém máme všechny tyto údaje? Nechci udělat základní chybu se mzdovým výměrem, aby popřípadě mohl zaměstnavatel jednostranně měnit mzdu. Může v něm být uvedeno tato věta?: Mzdový výměr se vydává k pracovní smlouvě uzavřené dne….. a nabývá platnosti dne…..? Prosím ještě, přemýšlím nad tím, zda se Informace dle §37 dá jednostranně změnit? – jde mi o úvazek a začátek a konec prac.doby a přestávky. Nebo toto máme uvést do Vnitřního předpisu?
    Děkuju předem za rady
    a přeji pěkný den

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 15. 6. 2010 15:58

      pája

      Re: Náležitosti prac.smlouvy-§34,37
      >Dobrý den, moc prosím o radu, jaké jsou jen ty
      >nejzákladnější náležitosti pracovní smlouvy? Vycházím z §34,
      >jedná se tedy jen o druh práce, místo výkonu a den
      >nástupu do práce?
      ANO
      Musí prac.sml.obsahovat ještě úvazek –
      >nebo týdenní pracovní dobu?
      >NE
      >Jde mi o to, sepsat co nejjednodušší prac.sml., aby se v
      >přípdě změn úvazku a mzdy nemusel dělat dodatek. Dále
      >k prac.sml. vytvoříme dle § 37 informaci o obsahu
      >prac.poměru podle odst.1 a) až g), kde za e) je údaj o
      >týdenní prac.době a jejím rozvržení, mužeme zde ještě
      >uvést začátek a konec prac.doby a přestávky?

      ANO, můžete, ale pokud se tyto údaje změní, musíte psát novou info. K písm. f
      >) – můžeme se zde odvolat na mzdový výměr, ve kterém
      >máme všechny tyto údaje?
      ANO
      Nechci udělat základní chybu
      >se mzdovým výměrem, aby popřípadě mohl zaměstnavatel
      >jednostranně měnit mzdu. Může v něm být uvedeno tato
      >věta?: Mzdový výměr se vydává k pracovní smlouvě
      >uzavřené dne….. a nabývá platnosti dne…..?
      NE,napište že MV vydává zam-tel-zákl.údaje...zaměstnanci - zákl.údaje a stanovuje mu tímto mzdu za práci vykonávanou na základě pracovní smlouvy ze dne..XY.
      > Prosím ještě, přemýšlím
      >nad tím, zda se Informace dle §37 dá jednostranně
      >změnit? – jde mi o úvazek a začátek a konec prac.doby a
      >přestávky. Nebo toto máme uvést do Vnitřního předpisu?
      Pís.informaci musíte vydat novou v případě, že se změní cokoliv, nejdéle do 1 měsíce od změny, např. změna názvu zam-tele, nebo jeho sídlo a změny všeho, co je v původní info.
      >Děkuju předem za rady
      >a přeji pěkný den
      není zač a mějte se.

    • 15. 6. 2010 15:59

      pája

      Re: Náležitosti prac.smlouvy-§34,37
      >>Dobrý den, moc prosím o radu, jaké jsou jen ty
      >>nejzákladnější náležitosti pracovní smlouvy? Vycházím
      >>z §34,
      >>jedná se tedy jen o druh práce, místo výkonu a den
      >>nástupu do práce?
      >ANO
      > Musí prac.sml.obsahovat ještě úvazek –
      >>nebo týdenní pracovní dobu?
      >>
      >>NE
      >>Jde mi o to, sepsat co nejjednodušší prac.sml., aby se
      >>v
      >>přípdě změn úvazku a mzdy nemusel dělat dodatek.
      >>Dále
      >>k prac.sml. vytvoříme dle § 37 informaci o obsahu
      >>prac.poměru podle odst.1 a) až g), kde za e) je údaj
      >>o
      >>týdenní prac.době a jejím rozvržení, mužeme zde
      >>ještě
      >>uvést začátek a konec prac.doby a přestávky?
      >
      >ANO, můžete, ale pokud se tyto údaje změní, musíte
      >psát novou info. K písm. f
      >>) – můžeme se zde odvolat na mzdový výměr, ve kterém
      >>máme všechny tyto údaje?
      >ANO
      > Nechci udělat základní chybu
      >>se mzdovým výměrem, aby popřípadě mohl zaměstnavatel
      >>jednostranně měnit mzdu. Může v něm být uvedeno tato
      >>věta?: Mzdový výměr se vydává k pracovní smlouvě
      >>uzavřené dne….. a nabývá platnosti dne…..?
      >NE,napište že MV vydává
      >zam-tel-zákl.údaje...zaměstnanci - zákl.údaje a stanovuje mu tímto mzdu za práci
      >vykonávanou na základě pracovní smlouvy ze dne..XY.

      Doplnit: MV nabývá účinnosti dne XYZ. Nesmí být stanovena zpětně.
      >
      >> Prosím ještě, přemýšlím
      >>nad tím, zda se Informace dle §37 dá jednostranně
      >>změnit? – jde mi o úvazek a začátek a konec prac.doby
      >>a
      >>přestávky. Nebo toto máme uvést do Vnitřního předpisu?
      >>
      >Pís.informaci musíte vydat novou v případě, že se
      >změní cokoliv, nejdéle do 1 měsíce od změny, např. změna
      >názvu zam-tele, nebo jeho sídlo a změny všeho, co je v
      >původní info.
      >>Děkuju předem za rady
      >>a přeji pěkný den
      >není zač a mějte se.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).