Hlavní navigace

Dohoda o provedení práce nebo o činnosti

  • (neregistrovaný) 79.98.73.---

    16. 6. 2010 13:13

    Dobrý den,
    chtěla bych se zeptat, jak se daní dohody o provedení práce a jaký je rozdíl mezi dohodou o činnosti. Máme v práci studentku, která zde bude pracovat na projektu 10 měsíců, její měsíční plat bude 16000 Kč. Studentka podepsala prohlášení o zdanění (růžový papír), tudíž se dohoda nedaní. Práce bude v rozsahu 150hodin do roka. Když u nás studentka bude pracovat 10 měsíců po sobě, nemáme s ní uzavřít dohodu o pracovní činnosti? Děkuji. Míša

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 16. 6. 2010 13:17

      xy5

      Re: dohoda o provedení práce nebo o činn
      a to jste vyčetla kde, že když někdo má podepsané daň.prohl., že se nedaní?
      Samozřejmě se daní, ale má nárok na slevu na poplatníka, příp. na studenta (pokud doloží) a pak může vyjít záloha na daň nulová, ale daní se.
      Rozdíl mezi DoPČ a DoPP najdete v § 75 + 76 Zák.pr.. Pokud se nebude u DoPČ jednat o ZMR, potom musíte srazit SP, ZP, daň, z DoPP se sráží jen daň.

    • 16. 6. 2010 13:37

      Michaela64 (neregistrovaný) 79.98.73.---

      Re: dohoda o provedení práce nebo o činn
      Tím, že se nedaní jsem myslela, že se s touto částkou vejde do slev. špatně jsem to napsala. Spíše se mi jednalo o to, zda může být zaměstnaná na dohodu o provedení práce celých 10 měsíců. Byla jsem na kontrole na OSSZ a při kontrole uzavřených dohod o provedení práce mi bylo sděleno, že práce, které jsou opakující - stejné každý měsíc a přesto se vejdou do 150 hodin, tak že by ale měla být uzavřena dohoda o činnosti. Ale nikde v zákoně jsem toto řčení nenašla.

    • 16. 6. 2010 13:41

      xy5

      Re: dohoda o provedení práce nebo o činn
      to platilo ve starém Zák.práce, nyní už může být opakující se činnost
      aby to nebylo napadnutelné kontrolními orgány (OSSZ, ZP), potom by měla být odměna přibližněš v takové výši jako byste tuto práci platili ostatním zam-cům na této pozici

    • 16. 6. 2010 13:18

      Petra Nováková (neregistrovaný) 193.179.144.---

      Re: dohoda o provedení práce nebo o činn
      Dohoda o provedení práce by šla i uzavřít na 10 měsíců najednou ale musí v ní být uvedeno že bude do těch 150hodin.
      Pokud bude mít měsíční plat 16.000,- a podepsala prohlášení tak si myslím že daň by žádná nevycházela (po odečtění slev na dani). Neodvádí se sociální a zdravotní pojištění.


      >Dobrý den,
      >chtěla bych se zeptat, jak se daní dohody o provedení
      >práce a jaký je rozdíl mezi dohodou o činnosti. Máme v
      >práci studentku, která zde bude pracovat na projektu
      >10 měsíců, její měsíční plat bude 16000 Kč. Studentka
      >podepsala prohlášení o zdanění (růžový papír), tudíž se
      >dohoda nedaní. Práce bude v rozsahu 150hodin do roka.
      >Když u nás studentka bude pracovat 10 měsíců po sobě,
      >nemáme s ní uzavřít dohodu o pracovní činnosti?
      >Děkuji. Míša

    • 16. 6. 2010 14:20

      xJ (neregistrovaný) 213.192.2.---

      Re: dohoda o provedení práce nebo o činn
      >Dohoda o provedení práce by šla i uzavřít na 10 měsíců
      >najednou ale musí v ní být uvedeno že bude do těch
      >150hodin.
      >Pokud bude mít měsíční plat 16.000,- a podepsala
      >prohlášení tak si myslím že daň by žádná nevycházela (po
      >odečtění slev na dani). Neodvádí se sociální a zdravotní
      >pojištění.

      10 měsíců x měsíční odměna 16.000,- = 160.000 : 150 hodin = 1.067 Kč/hodinu a to je si myslím docela dost na to, aby se to nemuselo nějakému úřadu líbit. Pokud jsou ovšem mzdy v takovéto relaci u tohoto zaměstnavatele běžné, potom by to mělo být v pořádku.



      >>Dobrý den,
      >>chtěla bych se zeptat, jak se daní dohody o provedení
      >>práce a jaký je rozdíl mezi dohodou o činnosti. Máme
      >>v
      >>práci studentku, která zde bude pracovat na projektu
      >>10 měsíců, její měsíční plat bude 16000 Kč. Studentka
      >>podepsala prohlášení o zdanění (růžový papír), tudíž
      >>se
      >>dohoda nedaní. Práce bude v rozsahu 150hodin do roka.
      >>Když u nás studentka bude pracovat 10 měsíců po sobě,
      >>nemáme s ní uzavřít dohodu o pracovní činnosti?
      >>Děkuji. Míša

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).