Hlavní navigace

Povinnost vedení účetnictví

  • (neregistrovaný) 90.177.161.---

    17. 6. 2010 11:26

    Dobrý den,

    je povinností účtovat účetní případy průběžně nebo je možné zaúčtovat i za určité období zpětně podle dokladů?

    Průběžně vedeme evidenci účetních dokladů vystavených i přijatých, ale doklady zatím nejsou účtovány. Můžou se pak tyto doklady zaúčtovat zpětna za několik měsíců?

    Předem děkuji za radu.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 17. 6. 2010 18:02

      Js (neregistrovaný) 94.112.103.---

      Re: Povinnost vedení účetnictví
      Když zvládnete i bez účtování udělat PDH, pak stačí mít zaúčtováno ke dni podání daňového přiznání.

    • 17. 6. 2010 19:16

      v.e.n.d.y.

      Re: Povinnost vedení účetnictví
      Zákon o účetnictví
      §11 (2) Účetní jednotky jsou povinny vyhotovovat účetní doklady bez zbytečného odkladu po zjištění skutečností, které se jimi zachycují, a to tak, aby bylo možno určit obsah každého jednotlivého účetního případu způsobem podle § 8 odst. 5.
      § 12 Účetní zápisy
      (1) Účetní zápisy jsou účetní záznamy, jejichž obsah je určen ustanoveními tohoto zákona, která se týkají účetních knih.
      (2) Účetní jednotky jsou povinny provádět účetní zápisy průběžně v účetním období po vyhotovení účetního dokladu takovým způsobem, který neohrozí splnění požadavků rovněž jiných právních předpisů. K účetnímu zápisu musí být připojen podpisový záznam osoby odpovědné za jeho provedení, není-li shodný s podpisovým záznamem osoby odpovědné za zaúčtování účetního případu.
      (3) Účetní zápisy nesmějí účetní jednotky provádět mimo účetní knihy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).