Hlavní navigace

Nákup stroje na splátky

 • (neregistrovaný)

  18. 6. 2010 18:12

  Zdravím a prosím o radu a pomoc. Firma uzavřela smlouvu o dílo se splátkovým kalendářem na stroj za 400 tis. Kč bez DPH. V ceně je zahrnuta doprava a zabudování stroje na stanovené místo.
  Zálohová faktura byla vystavena na 200 000 Kč + DPH. Zbylá část byla ve smlouvě rozepsána do 24 měsíčních splátek (8333 Kč + DPH) . Zvláštním ujednáním smlouvy je, že "dílo zůstává do úplného zaplacení ve vlastnictví zhotovitele". To znamená, že stroj nelze zařadit do HIM firmy a provádět odpisy. Zařazení bude až za dva roky a také započne rokem 2012 jeho odepisování. Zařadila bych stroj nyní pouze na podrozvahový účet.
  Nyní se mně jedná o DPH ke splátkám, které budou na vstupu. Platby splátek budou prováděny na základě splátkového kalendáře, který je součástí smlouvy o dílo. Je možné tuto smlouvu brát jako daňový doklad pro jednotlivé splátky? DPH si musí firma dopočítávat ke každé splátce, jelikož u splátky není vyčíslena.

  Díky, díky. Alena

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 18. 6. 2010 19:17

   Alík (neregistrovaný)

   Re: Nákup stroje na splátky
   Toto jsem předpokládala, ale pro jistotu jsem podala dotaz. Díky moc. Alena

  • 19. 6. 2010 9:16

   annonym (neregistrovaný)

   Re: Nákup stroje na splátky
   Pokud byl stroj zabudován a předán vám k užívání, pak by měl být vystaven DD na celé dílo. Pokud již byla zaplacena záloha, pak samozřejmě s odpočtem zálohy. Pak máte nárok na odpočet DPH, jelikož budete mít DD. Splátkový kalendář je dohoda o placení konečné faktury (DD). Neměl by tedy mít uveden základ daně a daň, ale pouze částku k úhradě. Vy jste ekonomickými vlastníky, zařadíte tedy na účet 022 a budete účetně odepisovat. Daňově lze odepisovat až po zaplacení.

   Pokud nebyl vystaven DD při předání stroje k užívání, a dílo bylo dokončeno a předáno v souladu se smlouvou (a jde skutečně o pořízení stroje včetně jeho zabudování), pak dodavatel nepostupuje v souladu se ZDPH - § 21 odst. 6 písm. a).
   Dodavatel musí odvést DPH ke dni uskutečnění zd. plnění dle § 21 a to bez ohledu na skutečnost, že bude konečná částka k úhradě splácena ve splátkách.
   Splátkový kalendář může být DD v případě nájemní smlouvy, kdy tvoří součást smlouvy nebo na který je ve smlouvě výslovně odkazováno.

  • 19. 6. 2010 9:46

   alen1 (neregistrovaný)

   Re: Nákup stroje na splátky
   Souhlasím, navíc platí §13 odst. 1 ZDPH, pro účely DPH se dodáním zboží rozumí převod práva nakládat se zbožím jako vlastník. Tzn. i tehdy, pokud je z nějakých důvodů odložen přechod vlastnictví ( např. vlastnictví přechází na nabyvatele až po zaplacení poslední splátky). Podle §28/9 ZDPH je platební kalendář , na němž je uveden rozpis placení na předem stanovené období daňovým dokladem jen v případě, pokud jsou prováděny platby před zdanitelným plněním, což v tomto případě není.

  • 19. 6. 2010 21:33

   Alík (neregistrovaný)

   Re: Nákup stroje na splátky
   Hrozně moc Vám všem děkuji za pomoc. Alena

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).