Hlavní navigace

Výpl.termín/splatnost mzdy

  • (neregistrovaný) 90.176.40.---

    20. 6. 2010 19:18

    Dobrý den, prosím, zda dobře chápu tyto termíny:
    výpl.termín - máme 20.násl.měsíce a určí si ho zam-tel sám
    splatnost mzdy - je nejlépe mít uvedený: je poslední den následujícího měsíce?
    Je problém, pokud máme u stávajích zam-ců uvedené výpl. termín i splatnost mzdy 20.den násl.měsíce?
    A nyní, pokud budeme přijímat nové zam-ce a budeme uvádět výpl.t.20. a spl.mzdy posl.den násl.měs.? Není problém, pokud to bude rozdílné u zaměstnanců, že jedni to mají tak a ti noví po novu? Nebo máme tyto termíny upravit i u starých zaměstnanců?
    Doufám, že to píši alespoň trochu srozumitelně. Předem děkuji za rozuzlení.
    Přeji všem pěkný pracovní týden.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 20. 6. 2010 19:51

      yx (neregistrovaný) 78.102.38.---

      Re: výpl.termín/splatnost mzdy
      Nechápu proč někam píšete splatnost mzdy, když ta je dána přímo zákoníkem práce.

    • 20. 6. 2010 19:53

      yx (neregistrovaný) 78.102.38.---

      Re: výpl.termín/splatnost mzdy
      § 141
      (1) Mzda nebo plat jsou splatné po vykonání práce, a to nejpozději v kalendářním měsíci následujícím po
      měsíci, ve kterém vzniklo zaměstnanci právo na mzdu nebo plat nebo některou jejich složku.

    • 21. 6. 2010 14:47

      pája

      Re: výpl.termín/splatnost mzdy
      Můj názor:
      1. uvádění výpl.termínu a splatnostni mzdy do PS je pro Vás vysoce nevýhodné a zbytečné, protože nemůžete tyto údaje bez souhlasu zaměstnance změnit, to lze jen dodatkem PS schválůeným za oba účastníky.
      2. Výplatní termín, pokud nen sjednán v PS, určí jej zaměstnavatel, a ten ho může z nějakého důvodu i změnit.
      3. Splatnost mzdy sjednaná v PS,ve Vašem případě kratší, než konec násl.měsíce, musí být dodržena a v případě nevyplacení mzdy může zam-nec využít ust. § 56/b) ZP o okamžitém zrušení PP po uplynutí 15ti dnů od splatnosti- čili dříve, než od 16. dne násl. měsíce
      3. Jestliže by došlo k tomu, že někteří zam-ci by měli dle PS splatnost mzdy 20. a novým byste uplatnili splatnost dle ZP, podle mne by se mohli noví bránit diskriminaci, protože by neměli rovné podmínky s ostatními.
      4. Zákonné řešení by bylo takové, že dodatkem vypustíte splatnost a výplatní termín u stávajících zam-ců z PS, zam-tel určí výplatní termín svým rozhodnutím-s tím zam-ce senámí a splatnost mzdy necháte na ust.ZP.
      není to jednoduché, ale doporučuji o tom vážně uvažovat, protože ten,kdo zpaqtlal ty původní PS, Vám zadělal na problém.

    • 21. 6. 2010 15:13

      VH

      Re: výpl.termín/splatnost mzdy
      Já mám za to, že v bodě máte překlep - má se jednat o kolektivní, nikoliv pracovní smlouvu - § 141 (3) ZP.

    • 21. 6. 2010 15:22

      pája

      Re: výpl.termín/splatnost mzdy
      Máte za to zcela správně, protože jsem b...c, myslím KS a píšu PS, jako v tom filmu "Pelíšky". Beru zpět a opravuji na KS.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).