Dovolená

  • (neregistrovaný)

    21. 6. 2010 12:50

    Zaměstnankyně se rozhodla ukončit pracovní neschopnost a odjet na dovolenou, aniž by si dovolenou domluvila se zaměstnavatelem, s tím, že ukončení neschopnosti dodá až po dovolené a ihned nastoupí na další pracovní neschopnost.
    1.musí zaměstnavatel placenou dovolenou poskytnout?
    2.je možné to považovat za hrubé porušení pracovní kázně?
    3.je možné rozvázat pracovní poměr okamžitě a výpověď zaslat doporučeně poštou na místo trvalého pobytu?
    4.bude zaměstnavatel opět platit prvních 14 nemocenské?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 21. 6. 2010 13:16

      Kojuma (neregistrovaný)

      Re: Dovolená
      Čerpání dovolené určuje zaměstnavatel. Pokud se nedohodnou mohl by zaměstnavatel evidovat neomluvené absence, krátit za ně dovolenou.
      Jestli jde o hrubé porušení pracovní kázně to musí rozhodnout zaměstnavatel, jestli mu tím vzniká nějaká škoda a tak podobně.
      Pokud bude znova marodit bude zaměstnavatel znova platit prvních 14 dní.

    • 21. 6. 2010 13:37

      Jitule (neregistrovaný)

      Re: Dovolená
      1) Dovolenou určuje zaměstnavatel (§ 217-218 ZP)
      2) Nemá-li zaměstnankyně dovolenou schválenou zaměstnavatelem (nejlépe písemně např. na dovolence), může se jednat o neomluvenou absenci (NA). Jde-li o NA delší než 5 pracovních dnů, je možné okamžitě zrušit PP z tohoto důvodu. Avšak v případě soudního sporu je rozhodnutí vždy na úvaze soudu-viz.:
      http://www.nsoud.cz/rozhod.php?action=read&id=41941&searchstr=21+Cdo+2542%2F2007
      "Soudní praxe již dříve dospěla k závěru, že neomluvené zameškání práce v trvání pěti dnů zpravidla představuje – obecně vzato – samo o sobě porušení pracovní kázně zvlášť hrubým způsobem a odůvodňuje rozvázání pracovního poměru okamžitým zrušením. Jednání zaměstnance znamenající porušení pracovní kázně však nelze posuzovat bez přihlédnutí k dalším okolnostem, které mohou mít vliv na celkové zhodnocení případu....."
      Za NA lze krátit dovolenou - viz. § 223 odst. 2).
      3) Doručování upravuje § 334 ZP-zkráceně nelze-li na pracovišti, bytě nebo kdekoliv bude zastižen, pak lze poštou do vlastních rukou na doručenku (pouze do vlastních rukou).
      4. Nedojde-li ke skončení PP a zaměstnankyně předloží novou pracovní neschopnost, pak opět hradíte prvních 14 dní náhradu. Ustanovení ZP najdete zde v sekci "Zákony".

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).