Hlavní navigace

Prodej bytu

  • (neregistrovaný) 90.178.89.---

    22. 6. 2010 10:21

    v roce 2009 byl na mě převeden podíl bytového družstva a stal jsem se vlastníkem bytu, ve kterém mám trvalé bydliště 7 let. Letos chci byt prodat - je tento příjem osvobozen od daně z příjmů? i když jsem ho měl v OV jen rok. děkuji Milan

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 22. 6. 2010 10:50

      Kojuma (neregistrovaný) 77.237.146.---

      Re: prodej bytu
      Pokud jste členem bytového družstve, neprodáváte byt ale převádíte členská práva a povinnostil v družstvu.

    • 22. 6. 2010 12:57

      D.V. (neregistrovaný) 193.86.121.---

      Re: prodej bytu
      Pokud jste byt skutečně užíval (trvalé bydliště nerozhoduje) k trvalému bydlení více než 2 roky před "prodejem" je příjem osvobozen od daně z příjmů FO.

    • 22. 6. 2010 16:43

      D.V. (neregistrovaný) 193.86.121.---

      Re: prodej bytu
      Tak při převodu členských práv je to takto:

      Podle § 4 odst. 1 písm. r) zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů, jsou příjmy z převodu členských práv družstva od daně z příjmů osvobozeny, přesahuje-li doba mezi nabytím a převodem dobu pěti let. Což v tomto případě splněno není.

      Podle § 4 odst. 1 písm. u) zákona o daních z příjmů je osvobozený příjem získaný z úplatného převodu práv a povinností spojených s členstvím v družstvu, pokud v souvislosti s tímto převodem bude zrušena nájemní smlouva k bytu a použije-li poplatník získané prostředky na uspokojení bytové potřeby; nejpozději do jednoho roku od obdržení příjmu za převod práv.

      Jestliže prodávající použije na získání bytové potřeby jen část získaných prostředků, jsou osvobozeny pouze tyto získané prostředky a zbývající část je zdanitelným příjmem podle § 10 zákona o daních z příjmů.

    • 7. 7. 2010 19:32

      kler (neregistrovaný) 194.228.48.---

      Re: prodej bytu
      Může klient použít i osvobození dle §4 odst.1. písm. a) měl trvalé bydliště 2 roky před prodejem i když nemovitost- byt v té době nevlastnil, vlastnilo družstvo, klient užíval pouze členská práva v roce 2010 zrušení členských práv- převod bytu do osobního vlastnictví a následný prodej v roce 2010. Dále pak druhá varianta pokud doba krátší trvalého bydliště než dva roky, pokud použije prostředky na nový byt, rodinný dům- osvobozeno ?
      Máme úplně ten samý případ. Prosím o vyjádření .

      Děkuji Jiřina

    • 1. 12. 2011 6:35

      František Brabec (neregistrovaný) 90.179.139.---

      Re: prodej bytu
      Sice pozdě, ale zrovna jsem se s tím taky setkal. Klient bydlel léta v družstevním, letos si byt převedl do os. vlastnictví a chce ho prodat. Výslovnou podmínkou podle §4, odst. 1 písm a) věty první je "mít 2 roky bydliště" a není tam napsáno, že nutně musí i ty 2 roky vlastnit. Když tam má bydliště aspoň den, je příjem osvobozen, pokud peníze použije na bytovou potřebu.
      Dobou 2 let od nabytí se zabývá až věta č. 5 - příjem z budoucního prodeje uzavřeného do 2 let od nabytí osvobozen není.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).