Hlavní navigace

Dodatek ke smlouvě

  • 85.207.92.---

    22. 6. 2010 10:46

    Dobrý den,
    prosím o radu.
    zaměstnanec si rozmýšlí podepsat dodatek ke smlouvě, kde se uvádí změna PP na dobu neurčitou ( 2 roky již uběhly)(dost nepochopitelné, ale není spokojen s odměňováním a hledá nové zaměstnání). navrhl, že jedině pod podmínkou, že se v dodatku uvede, že pokud bude chtít odejít, tak mu umožníme dohodu.
    Vím, že výpovědní doba činí nejméně 2 měsíce, nicméně zatím jsme každému přistoupili na dohodu, ale v jeho případě, je dost důležitý pro naší firmu a budeme potřebovat adekvátní náhradu, kterou ale nemusíme sehnat ze dne na den.
    Dalo by se tedy uvést v dodatku, např. že v případě rozvázání PP ze strany zaměstnance mu umožníme odejít na dohodu max.do jednoho měsíce? Odbory, kolektiní smlouvu nemáme a ve vnitřním předpisu nějaké vyjímky také uváděny nejsou.
    zaměstnanec chce mít jistotu a já si s tím dost dobře nevím rady, protože většinou jsou lidi rádi, že mají smlouvu na dobu neurčitou.
    díky

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 22. 6. 2010 10:53

      pája

      Re: dodatek ke smlouvě
      pokud jsem správně pochopil, tak doba určitá již je ze Vámi, zaměstnanec pracuje dále se souhlasem zam-tele, čili se má za to, že PP je sjednán na dobu neurčitou, takže v tomto případě žádný dodatek netřeba a zam-nec může skončit PP jen zákonným způsobem- dohodou nebo výpovědí,příp.okam.zrušením.

    • 22. 6. 2010 10:54

      Kara (neregistrovaný) 82.113.44.---

      Re: dodatek ke smlouvě
      Žádný dodatek sepisovat nemusíte, protože pokud pracoval i po uplynutí doby určité, změnil se jeho pracovní poměr na dobu neurčitou ze zákona. Pro pořádek, aby to bylo černé na bílém, je dobré to sepsat, ale i když se zdráhá to podepsat, stejně se už platí, že poměr má na dobu neurčitou.
      S tím smluvením toho, že mu případně umožníte ukončení poměru dohodou si nejsem jistá, zda by tento Váš závazek byl vůbec platný. Sice lze smluvit to, co není zakázáno, ale tímto byste se předem vzdávali svých práv a to není možné.

    • 22. 6. 2010 10:59

      pája

      Re: dodatek ke smlouvě
      >
      >Žádný dodatek sepisovat nemusíte, protože pokud
      >pracoval i po uplynutí doby určité, změnil se jeho pracovní
      >poměr na dobu neurčitou ze zákona. Pro pořádek, aby to
      >bylo černé na bílém, je dobré to sepsat,

      není třeba vůbec nic sepisovat, ale zam-tel má povinnost dle § 37 písemně zam-ce informovat, takže jeho souhlas k ničemu není třeba.
      ale i když se
      >zdráhá to podepsat, stejně se už platí, že poměr má na
      >dobu neurčitou.
      >S tím smluvením toho, že mu případně umožníte ukončení
      >poměru dohodou si nejsem jistá, zda by tento Váš
      >závazek byl vůbec platný. Sice lze smluvit to, co není
      >zakázáno, ale tímto byste se předem vzdávali svých práv a
      >to není možné.
      Toto ust.§ 19 ZP o neplatnosti pr.úkonu v pracovněprávním vztahu se týká zaměstnance, zam-tel může i na takového ujednání přestoupit,
      pokud s tím bude souhlasit.

    • 22. 6. 2010 11:04

      Kara (neregistrovaný) 82.113.44.---

      Re: dodatek ke smlouvě
      Aha, dík.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).