Hlavní navigace

Klouzavá prac.doba a čas strávený na ces

• (neregistrovaný) 188.75.128.---

22. 6. 2010 15:06

Dobrý den, chtěla bych se informovat, jak je to v případě, když jsem zaměstnána a mám pracovní dobu je klouzavou a vyjíždím někdy i mimo sve stanoviště. Byla jsem po dva dny na jiném stanovišti za prací a zaměstnavatel mi nechce uznat plný čas který jsem stravila na cestě. Prosím Vás tímto o radu na co mám a nemám právo.

Děkuji
    Čechová

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 22. 6. 2010 15:08

Kojuma (neregistrovaný) 77.237.146.---

Re: klouzavá prac.doba a čas strávený na
      Co znamená klouzavá prac. doba?

• 22. 6. 2010 15:18

Marie 84 (neregistrovaný) 188.75.128.---

Klouzavá pracovní doba znamené, že v práci musím být od 9:00 do 14:00 zbytek je na mě kdy si ho odpracuji, to je klouzavá pracovní doba.Prosím ještě jednou zda by mi mohl někdo odpovědět na již zmiňovaný dotaz.
      Děkuji

• 22. 6. 2010 15:21

Dáša (neregistrovaný) 195.113.220.---

Jestliže jste pracovala jinde, než v místě sjednaném v pracovní mslouvě jako místo výkonu práce, pak jste byla na pracovní cestě. V případě "klouzavé" (pružné) pracovní doby, by měl mít mimo jiné zaměstnavatel ve vnitřním předpise stanovenou pracovní dobu pro účely posuzování nároku na cestovní náhrady

• 22. 6. 2010 16:07

Marie84 (neregistrovaný) 188.75.128.---

Děkuji Vám za opdpověď. Ale pořád nevím zda mám nárok na celé přesčas za oba dva dny. Zaměstnavatel mi nechce přiznat 4 hod z celých 11,5 hod.

• 22. 6. 2010 18:33

RenataH (neregistrovaný) 94.138.100.---

Mám to chápat tak, že jste byla pracovně mimo 11,5 hod a zaměstnavatel vám chce počítat jenom 7,5 hod ? pak bych řekla, že je to v pořádku, protože pokud nemáte v pracovní náplni řízení auta, pak čas strávený na cestě se nepočítá jako odpracovaná doba

• 23. 6. 2010 8:28

Přesně jak píše RenataH. Kdyby bylo stanoveno že od 7.00 do 15.30 je pracovní doba pro účely pracovních cest (při zachování Vaší klouzavé), a Vy jste např. v 6.00 odjížděla na to jiné pracoviště, přijela tam v 9.30 a práci zde skončila v 15.30 a jela zpět, zpět jste přijela v 19.00 znamenalo by to:
      - od 6.00 do 7.00 jste jen cestovala, nepracovala a stejně tak od 15.30 do 19.00, čas strávený cestováním se nepočítá do odpracované doby, tudíž Vám žádný přesčas nevznikl
      - přestože od 7.00 do 9.30 jste také "jen cestovala", v tuto dobu šlo o překážku na straně zaměstnavatele a tuto dobu (pracovní) Vám musí počítat do odpracované doby a náleží Vám za ní mzda, od 9.30 do 15.30 jste pracovala fakticky, tzn. že celkem jste odpracovala 8 hodin
      -měla byste dostat zaplacené stravné za 11 hodinovou pracovní cestu, náklady na dopravu a případné další vedlejší výdaje na pracovní cestě

Snad Vám to pomůže.

• 23. 6. 2010 9:00

Karel Vážný (neregistrovaný) 213.220.243.---

Ještě doplňuji, že u pružné (klouzavé) pracovní doby má zaměstnavatel povinnost stanovit před služební cestou a pro účely služebky atd. její "neklouzavou" podobu.

Pak se to bere jak je výše uvedeno:
      - řízení auta/doprava mimo tuto pevnou pracovní dobu - není práce, jen doprava -- není mzda, počítá se jen do délky služební cesty pro diety

- řízení auta/doprava v tuto pevnou pracovní dobu - není sice práce, ale je to překážka v práci na straně zaměstnavatele -- čili je mzda a diety

- práce během služebky v tutu pevnou pracovní dobu i práce mimo tuto dobu --- počítá se do práce --- čili jsou diety a je mzda a může být i přesčas

- zaměstnanec odjíždí později (nebo se vrátí se zpět dříve), ještě ve stanovené pevné pracovní době -- měl by zbytek směny být na pracovišti, i když na druhém časovém "konci" služebky se přepravuje ve svém vlastním čase. Pokud mu tento čas chybí, může mu být skutečně zaevidována i kratší práce, se všemi důsledky (absence atd...)!!!!

Jo a můj názor je, že nepovažovat řízení referenta a čas ztracený na služebce pro zaměstnavatele (bez náhrady - diety jsou ejn za jídlo) za práci je hodně nespravedlivé, nevíte o nějakém judikátu, nebo rozhodnutí ESD o tomhle?

• 23. 6. 2010 9:26

mám úplně stejný názor jako Vy - ale o žádném rozhodnutí nevím. Nejde jen o řízení referenta, ono když mě pošlou vlakem nebo autobusem, musím tomu ze svého volna věnovat ještě více času, abych se dostala tam, kde chce zaměstnavatel abych pracovala a náhrada za ten čas není žádná

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).