Hlavní navigace

Vracení odstupného-dotaz podruhé

  • (neregistrovaný) 195.113.220.---

    23. 6. 2010 8:36

    Dobrý den. V historii jsem našla jeden odkaz a kopíruji odpověď:

    "Nové os. č. se nedává.Zapíšete nový nástup. Vrácení odstupného (části) do kolonky odstupné dáte příslušnou položku mínusem, výplatu za příslušný měsíc normálně a vše se spočítá.Pokud ba ale výplata byla menší než odstupné, lze to řešit mínusem třeba ve dvou měsících.Takto to bude průkazné, vše bude na mzdovém listě a RZD se to také promítne."

    Zkoušela jsem to v programu, zdá se, že reaguje jak je v příspěvku. Se zaměstnancem bych uzavřela na základě výzvy zaměstnavatele k vrácení odstupného dohodu o srážce odstupného, kolik za měsíc, on by potvrdil, že je zaměstnavatel oprávněn mu to strhnout. Myslíte že by to tak bylo dobře nebo máte lepší nápad?
    A pak prosím Vás, dotyčná bude nastupovat 7.7., odstupné měla "jakoby" do 31.8. -jak spočítat tu poměrnou část ? Celé odstupné : všemi dny x dny od 7.7. do 31.8. ?
    Děkuju

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 23. 6. 2010 9:27

      Dáša (neregistrovaný) 195.113.220.---

      Zkuste to někdo :)
      >Dobrý den. V historii jsem našla jeden odkaz a
      >kopíruji odpověď:
      >
      >"Nové os. č. se nedává.Zapíšete nový nástup. Vrácení
      >odstupného (části) do kolonky odstupné dáte příslušnou
      >položku mínusem, výplatu za příslušný měsíc normálně a
      >vše se spočítá.Pokud ba ale výplata byla menší než
      >odstupné, lze to řešit mínusem třeba ve dvou
      >měsících.Takto to bude průkazné, vše bude na mzdovém listě a RZD
      >se to také promítne."
      >
      >Zkoušela jsem to v programu, zdá se, že reaguje jak je
      >v příspěvku. Se zaměstnancem bych uzavřela na základě
      >výzvy zaměstnavatele k vrácení odstupného dohodu o
      >srážce odstupného, kolik za měsíc, on by potvrdil, že je
      >zaměstnavatel oprávněn mu to strhnout. Myslíte že by
      >to tak bylo dobře nebo máte lepší nápad?
      >A pak prosím Vás, dotyčná bude nastupovat 7.7.,
      >odstupné měla "jakoby" do 31.8. -jak spočítat tu poměrnou
      >část ? Celé odstupné : všemi dny x dny od 7.7. do 31.8.
      >?
      >Děkuju

    • 23. 6. 2010 9:48

      Kojuma (neregistrovaný) 77.237.146.---

      Re: Zkuste to někdo :)
      Já bych to tak asi taky tak řešila i když jsem se s tím ještě nesetkala.

    • 23. 6. 2010 9:49

      JG (neregistrovaný) 85.93.173.---

      Re: Zkuste to někdo :)
      Zkuste to na pracovní dny, ne kalendářní. Lepší by bylo vzít ji od prvního a bylo by jasno. Myslím, že při těch pracovních dnech by neměl být problém.

    • 23. 6. 2010 10:18

      xJ (neregistrovaný) 213.192.2.---

      Re: Zkuste to někdo :)
      § 68 zákoníku práce
      (1) Bude-li zaměstnanec po skončení pracovního poměru konat práci u dosavadního zaměstnavatele v pracovním poměru nebo na základě dohody o pracovní činnosti před uplynutím doby určené podle počtu násobků průměrných výdělků, z nichž byla odvozena výše odstupného, je povinen tomuto zaměstnavateli vrátit odstupné nebo jeho poměrnou část.
      (2) Poměrná část odstupného se stanoví podle počtu kalendářních dnů od nového nástupu do zaměstnání do uplynutí doby podle odstavce 1.
      Postupovala bych tedy tak, že např. odstupné v částce 30.000,- bylo vyplaceno pro měsíce červen- srpen, t.j. 92 kalendářních dnů.
      Vyčerpáno bylo 30 KD za červen a 6 KD za červenec t.j. 36 kalend. dnů. 30.000 : 92 x 36 je částka, která náležela, zbytek by se měl vrátit.

    • 23. 6. 2010 10:55

      Dáša (neregistrovaný) 195.113.220.---

      Re: Zkuste to někdo :)
      Děkuji za názory. Ještě mě napadla varianta, že by to ta dotyčná chtěla skutečně vrátit - aniž by se jí strhávalo ze mzdy. Prostě by poslala na účet zamtele xy Kč. To asi nemám vůbec připustit (jestli to bude v mojí moci), protože jak by se to pak zúčtovalo?

    • 23. 6. 2010 11:05

      Kojuma (neregistrovaný) 77.237.146.---

      Re: Zkuste to někdo :)
      Já bych to dala přes mzdy aby se Vám to promítlo v daních. Pokud bude mít zápornou částku k výplatě pak tuto částku může vložit do pokladny nebo na váš účet.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).