Re: Exekuce-prosím o pomoc?
Google vyplivl tento odkaz
http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:kBmmasLz5zoJ:www.cak.cz/files/2809/Insolven_n__z_kon_-_oddlu_en__k_20.7.2009.ppt+2+vsol+66/2009-B-25&cd=3&hl=cs&ct=clnk&gl=cz
(pod Judikatura č.12), ale z uvedeného výcucu je zřejmé, že se to tohoto problému netýká.
K tazatelčině závěrečné poznámce - absolutní přednost výživného vyplývá z §279 odst.2 + §280 odst.2 OSŘ !!! :-) §551 OZ fakt ne. Spíš se podívejte do §148 odst.2 ZP a napište svůj názor, jak si tuto právní normu vysvětlujete.
Re: Exekuce-prosím o pomoc?
Výkon rozhodnutí je synonymum pro soudní vymáhání. V případě usnesení soudu o stanovení výživného jde o soudem posvěcenou dohodu dle §146b ZP. A teď, když víte, že jde o dohodu dle §146b ZP, si přečtěte §148 odst.2 ZP znovu (stačí posledních pár slov). Sice se mi to nezdá a z logiky věci bych byl pro upřednostnění dohody o výživném, ale údajně by neměla ohrozit ani zkrátit exekuce.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
Aktualizujeme další formuláře pro daňové povinnosti
Pozor na sváteční nákupy, v tyto dny budou obchody zavřené
Kdo bude mít v roce 2026 nárok na předčasný důchod?
Ten umí to a ten zas tohle. Připomeňte si příběhy šikovných podnikatelů za rok 2025
10 nejvtipnějších vánočních reklam všech dob
Situace, kdy nemusí OSVČ platit zálohy na sociální pojištění
28. 6. 2010 9:08
Reaguji na řešení problému exekuce z 22.6.2010,kde se řeší zda, běžné výživné je přednostní pohledávka.
Jedna paní uvedla:V Abecedě mzdové účetní strana159 dole, cituji "přednost pohledávky pro možnost využít 2.třetinu zbytku čisté mzdy je dána povahou nikoliv tím, zda jde o exekuci či nikoliv. ´Výživné a jiné přednostní pohledávky jsou proto přednostními jak v případě, že srážky ze mzdy byly uloženy nařízením výkonu rozhodnutí, tak i jestliže byly dohodnuty dohodou o srážkách ze mzdy. Např. výživné zajištěné dohodou o sr.ze mzdy je přednostní pohledávkou, na rozdíl od splátek půjčky, i když je na ní exekuce, výživné je přednostní pohledávka.
Můj daňový poradce s tímto souhlasí a říká, že běžné výživné je přednostní pohledávka na základě dohody, výživné má vždy absolutní přednost- na základě § 551 občanského zákoníku!!!