Hlavní navigace

Živnostenské oprávnění na MD

 • (neregistrovaný) 85.71.97.---

  28. 6. 2010 18:33

  Dobrý den, v září nastupuji na MD (měsíc před porodem), od toho termínu nebudu tedy v zaměstnaneckém poměru, jako teď. Poté je přepodklad, že zůstanu dva roky s miminkem doma. Vzhledem k tomu, že činnost bych mohla vykonávat jako FO s živnostenským oprávněním, ráda bych se zeptala, jaké povinnosti mě čekají, hlavně ohledně povinných pravidelných plateb - sociální pojištění, zdravotní, záloha na daň?? Našla jsem na www.mpo.cz návod jak postupovat při získání živnosti. Ráda bych zjistila i další podrobnosti, abych nakonec nedopadla, tak, že víc platím než vydělám - můj předpoklad je zhruba 50 tis. ročně.
  Pls. můžete mi poradit nebo odkázat, kde najdu bližší informace?
  Díky, Renata

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 29. 6. 2010 13:16

   ija (neregistrovaný) 95.82.152.---

   Re: živnostenské oprávnění na MD
   Jen upozornění - v zaměstnaneckém poměru zůstáváte, jen si zažádáte o rodičovskou dovolenou, po jejím uplynutí byste (pokud se se zaměstnavatelem nedohodnete jinak) měla opět nastoupit do práce.
   Podnikání znamená platit daň z příjmů, sociální a zdravotní pojištění.
   Daň z příjmů platíte z rozdílu mezi příjmy a výdaji (možnost uplatnit výdaje paušálem, anebo ve skut. výši), snižuje se o slevu na dani - prakticky bude minimální, pokud vůbec nějaká. Musíte podávat daňové přiznání, zálohy se platí, jen pokud byla za předch. rok daň vyšší než tuším 15tis.
   První rok podnikání neplatíte zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Po skončení roku podáváte Přehledy - zdravotní pojištění budete platit z tzv. vyměřovacího základu (příjmy - výdaje), další rok budete platit i zálohy - vypočítané z vyměřovacího základu předch. roku. Sociální byste platit neměla žádné, pokud vyměřovací základ nepřesáhne tzv minimální vyměřovací základ (cca 35tis. měsíčně - každý rok se vyhlašuje nový). Pak ani zálohy. Pokud vyděláte víc, budete platit sociální pojistné i zálohy.

  • 4. 7. 2010 15:39

   Zdena R (neregistrovaný) 62.245.88.---

   Re: živnostenské oprávnění na MD
   Sociální pojištění:
   http://www.jakpodnikat.cz/socialni-pojisteni-vedlejsi-cinnost.php

   Zdravotní pojištění:
   http://www.jakpodnikat.cz/zdravotni-pojisteni.php

   Daň z příjmů:
   http://www.jakpodnikat.cz/dan-z-prijmu.php

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).