Hlavní navigace

Souběžný pracovní poměr

 • (neregistrovaný) 88.100.255.---

  29. 6. 2010 10:43

  Prosím o radu. Zaměstnanec je u nás zaměstnán od ledna na HPP na dobu neurčitou, uplatňuje slevu na 2 děti a má podepsané prohlášení. od června má dodatek k pracovní smlouvě, bude pracovat na zkrácenou pracovní dobu-20 hodin týdně. Děti už od června nebude mít u nás, ale u svého dalšího zaměstnavatele. Tudíž má souběžný hlavné pracovní poměr. Co z toho pro mě plyne: u nás odvede SP, ZP, zálohovou daň a co mám chtít po jeho dalším zaměstnavateli? Přeci nemůže podepsat u dalšího zaměstnavatele prohlášení.Děkuji

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 29. 6. 2010 10:51

   Kara (neregistrovaný) 82.113.44.---

   Re: Souběžný pracovní poměr
   Děti a další slevy může uplatňovat pouze tam, kde má podepsané prohlášení. Takže pokud chce děti a slevu na poplatníka uplatňovat v novém zaměstnání, pak u Vás musí podepsání odvolat. Pak mu budete srážet daň jako u nepodepsaného prohlášení, tj. v případě, že bude mít do 5000 hrubého, srážkovou daň. V případě, že bude mít nad 5000 hrubého, zálohovou daň (a slevy odečítat nebudete). A pak bude povinen podat přiznání.
   A ještě - pokud si bude vydělávat méně než 8000 hrubého, ať Vám přinese potvrzení od toho druhého zaměstnavatele, že mu tam srážejí zdravotní pojištění alespoň z minimální mzdy.

  • 29. 6. 2010 11:02

   Aneta (neregistrovaný) 88.100.255.---

   Re: Souběžný pracovní poměr
   Moc děkuji za pěkné vysvětlení. Bude mít hrubou mzdu 5.000,- Kč, bude mít srážkovou daň. Musím i když bude mít tu srážkovou daň po něm chtít , že mu tam srážeji ZP z minimální mzdy?

  • 29. 6. 2010 11:22

   xy5

   Re: Souběžný pracovní poměr
   srážková daň je konečná, nejde do daň. př.
   jaký výdělek bude mít u toho nového zam-tele? Pokud vyšší než 5000Kč, pak by pro něho bylo výhodnější, aby u Vás nerušil daň.prohl. a tam ho danili podle výše příjmů, Vy budete nadále uplatňovat slevu na popl., příp. daň. zvýhodnění na dítě/děti
   daň.prohl. může mít podepsané jen u 1 zam-tele, u obou mít současně podepsané NESMÍ
   bude si muset podat daň.př., pokud bude mít zálohovou daň u obou zam-telů
   jeho povinností je určit si "hlavního" zam-tele a ten bude sledovat příjem a příp. dosráží a doodvedet na jeho zdrav. poj. zdravotní pojištění (předpokládám, že se nejedná o státního poj.)
   pokud budete "hlavním" zam-telem Vy, pak by Vám měl předat potvrzení, že u dalšího zam-tele je sráženo alespoň z MVZ ZP, pokud ne, pak budete muset spočítat se mzdou u Vás a příp. dosrážet

  • 29. 6. 2010 11:22

   xJ (neregistrovaný) 213.192.2.---

   Re: Souběžný pracovní poměr
   Děti už od června nebude mít u
   >>>nás, ale
   >>>u svého dalšího zaměstnavatele. Tudíž má souběžný
   >>>hlavné pracovní poměr. Co z toho pro mě plyne: u nás
   >>>odvede SP, ZP, zálohovou daň a co mám chtít po jeho
   >>>dalším
   >>>zaměstnavateli? Přeci nemůže podepsat u dalšího
   >>>zaměstnavatele prohlášení.Děkuji
   >>
   >>Děti a další slevy může uplatňovat pouze tam, kde má
   >>podepsané prohlášení. Takže pokud chce děti a slevu
   >>na
   >>poplatníka uplatňovat v novém zaměstnání, pak u Vás
   >>musí podepsání odvolat. Pak mu budete srážet daň jako
   >>u
   >>nepodepsaného prohlášení, tj. v případě, že bude mít
   >>do 5000 hrubého, srážkovou daň. V případě, že bude
   >>mít
   >>nad 5000 hrubého, zálohovou daň (a slevy odečítat
   >>nebudete). A pak bude povinen podat přiznání.
   >>A ještě - pokud si bude vydělávat méně než 8000
   >>hrubého, ať Vám přinese potvrzení od toho druhého
   >>zaměstnavatele, že mu tam srážejí zdravotní pojištění
   >>alespoň z
   >>minimální mzdy.
   >
   >Moc děkuji za pěkné vysvětlení. Bude mít hrubou mzdu
   >5.000,- Kč, bude mít srážkovou daň. Musím i když bude
   >mít tu srážkovou daň po něm chtít , že mu tam srážeji
   >ZP z minimální mzdy?

   Pokud by měl u vás mzdu do 5.000,- a u dalšího zaměstnavatele nad 5.000,- bylo by pro něho výhodnější nechat podepsané prohlášení u vás. Na bonusy na děti by měl nárok, protože by měl víc jak 4.000,- a měl by u vás zálohovou daň. U druhého zaměstnavatele by také byla daň zálohová, sice by byla povinnost podávat daňové přiznání, ale rozhodně by se mu to vyplatilo víc, než mít u vás daň srážkovou, která je konečná a do přiznání nevstupuje, tak že by mu ji už nikdo nevrátil. Pokud bude mít tedy méně než 8.000,- musí vám jeho nový zaměstnavatel potvrdit, že mu sráží ZP minimálně z minimální mzdy, aby jste u vás nemuseli doplácet ZP do minima.

  • 29. 6. 2010 11:42

   Kara (neregistrovaný) 82.113.44.---

   Re: Souběžný pracovní poměr
   Ano, to potvrzení o tom, že mu tam srážejí ZP alespoň z minim mzdy je potřeba z toho důvodu, že byste mu jinak museli srážet ZP do minima. Ale když dokáže, že odvádí ZP alespoň v minimální výši, budete mu Vy srážet ZP jen ze skutečně dosažené mzdy. S daněním toto nesouvisí.
   Jinak Vám radí dobře, když říkají, že je možné nechat podepsané prohlášení u Vás a zde uplatňovat slevy. U druhého zaměstnavatele bude mít sice v průběhu roku vyšší daň, ale pak podá přiznání a všechno se vyrovná. Toto má ovšem smysl jen v tom případě, že by po skončení roku chtěl uplatnit ještě nějaké další slevy nebo odpočty, které se v průběhu roku neuplatňují - např. sleva na manželku nebo odpočet úroků z půjčky apod.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).