Hlavní navigace

Placení pojistného absolvent OSVČ

• (neregistrovaný) 85.162.145.---

25. 9. 2011 22:11

Dobrý den,
    děkuji za možnost zeptat se ve Vaší poradně. Nejsem si jist, zda vše chápu správně. Od srpna pracuji jako OSVČ(v té době jsem si zařídil i ŽL), v té době jsem měl status studenta a bylo mi řečeno, že zatím nemusím žádné placení řešit a jen pak doložím potvrzení o studiu. K 14.9. mé studium skončilo. Chtěl bych se tedy zeptat za jaký měsíc musím poprvé platit důchodové a zdravotní pojistné(potvrzení byla již doložena). Pokud jsem to dobře pochopil, tak zdravotní platím až za říjen a důchodové až za listopad, navíc s tím, že se vlastně vždy platí (jsou splatné) až v následujícím měsíci. Informace, které jsem zatím dostal jsou totiž různé, byť od lidí, kteří se v dané problematice orientují. Někdo říkal že budu muset platit již za září - tj. teď v říjnu a hlavně mi nikdo neinformoval o tom, že důchodové pojištění není třeba začít platit ve stejném měsíci jako zdravotní (ale až o měsíc později). Předem mockrát děkuji za upřesnění.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 26. 9. 2011 7:12

autorka

Dobrý den,

zde je odkaz na článek, kde najdete odpověď na Vaši otázku. Záleží totiž i na stupni absolvovaného studia (proto jsou i odpovědi různé). Jednotlivé varianty a následnou povinnost placení pojistného pro server Podnikatel.cz zpracovali zástupci ČSSZ a zdravotní pojišťovny.

Podnikající absolventi škol platí minimální zálohy na pojistné

Z odpovědí mluvčích a z tabulky v článku jednoznačně vyplývá, že jedná-li se o ukončení VŠ v průběhu září, bude první záloha na zdravotní placena za měsíc říjen (splatnost do 8. listopadu) a na důchodové za listopad (splatnost do 8. prosince).   

Dagmar Kučerová  :)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).