Hlavní navigace

Mateřská a výpověď

  • (neregistrovaný) 195.22.37.---

    2. 7. 2010 7:44

    Dobrý den jsem s malou doma na mateřské a u zam-vatele mám domluveno, že budu doma 4 roky. Teď je to třetí rok co jsem doma a zam-vatel mi řekl, že mi chce dát ukončení pracovního poměru dohodou. Má na to nárok? děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 2. 7. 2010 7:46

      Maxx (neregistrovaný) 89.103.135.---

      Re: mateřská a výpověď
      POkud chce dohodu, musíte se dohodnout. Jestli se s ním nedohodnete (nepodepíšete dohodu o ukončení pr. poměru), bude muset hledat jiný způsob. Jinak by Vám měl přidělit práci podle pracovní smlouvy.

    • 2. 7. 2010 7:51

      xy5

      Re: mateřská a výpověď
      je zřejmé, že Váš zam-tel nezná Zákoník práce, neboť Vám mohl povolit čerpat rodič. dovolenou jen do 3 let dítěte. Měla jste si určit její délku - ale max. do 3 let dítěte (nezaměňovat s rodič. přísp.!!!!! To spolu přímo nesouvisí a každé se řídí jiným zákonem) 1. PD po třetích narozeninách dítěte byste se měla vrátit do práce. Pak by bylo možné ještě požádat o neplac. volno, ale v tomto případě Vás dál nechce zaměstnávat, tak by byl blázen, aby Vám ho povolil čerpat.
      Takže buď byste byla povinna nastoupit zpět nebo, pokud byste se nemohla vrátit do práce třeba z důvodu péče o dítě, tak byste musela dát včas výpověď (2 měs. lhůta) nebo byste se museli na uk. PP k určitému dni dohodnout. V obou případech není nárok na odstupné.

    • 2. 7. 2010 8:02

      Kabanoska (neregistrovaný) 195.22.37.---

      Re: mateřská a výpověď
      Takže co já teď? Malá měla na konci května 3. narozeniny a já do práce nenastoupila.... Mám teda to ukončení pracovního poměru dohodou podepsat? Nebo se zkusit zeptat zam-vatele na to neplacené volno? A neplacené volno by obnášelo, že bych si zdravotní platila sama, jo? Nějak se v tom nevyznám! děkuji

    • 2. 7. 2010 8:23

      xy5

      Re: mateřská a výpověď
      buď Vám dopodepíše souhlas s čerpáním nepl. volna, to byste pak doložila, že jste nadále v kat., za kterou je plátcem ZP stát (asi pobíráte rodič. př., tak tímto rozhodnutím, že ho nadále pobíráte)
      nebo se nedohodnete a zam-tel Vám píše od 1. PD po 3. nar. dítěte NEOMLUVENOU ABSENCI, což představuje dluh na ZP (platíte celých 13,5% ZP, tedy měsíčně dlužíte 1080 Kč) a protože by neoml. absence byla za část května, celý červen a možná část července, tak by mohl s přehledem uk. PP dle § 55 odst. 1b) Zák.pr.
      tento § se musí zapsat na potvrz. o zaměstnání (pak je problém sehnat práci) a také není nárok na podporu v nez.
      takže, pokud navrhne dohodu ukončení PP (bez nějakých sankcí pro Vás), tak podepište

    • 2. 7. 2010 8:33

      Kabanoska (neregistrovaný) 195.22.37.---

      Děkuji moc! :)
      >>>je zřejmé, že Váš zam-tel nezná Zákoník práce, neboť
      >>>Vám mohl povolit čerpat rodič. dovolenou jen do 3 let
      >>>dítěte. Měla jste si určit její délku - ale max. do 3
      >>>let dítěte (nezaměňovat s rodič. přísp.!!!!! To spolu
      >>>přímo nesouvisí a každé se řídí jiným zákonem) 1. PD
      >>>po
      >>>třetích narozeninách dítěte byste se měla vrátit do
      >>>práce. Pak by bylo možné ještě požádat o neplac.
      >>>volno,
      >>>ale v tomto případě Vás dál nechce zaměstnávat, tak
      >>>by
      >>>byl blázen, aby Vám ho povolil čerpat.
      >>>Takže buď byste byla povinna nastoupit zpět nebo,
      >>>pokud byste se nemohla vrátit do práce třeba z důvodu
      >>>péče
      >>>o dítě, tak byste musela dát včas výpověď (2 měs.
      >>>lhůta) nebo byste se museli na uk. PP k určitému dni
      >>>dohodnout. V obou případech není nárok na odstupné.
      >>
      >>Takže co já teď? Malá měla na konci května 3.
      >>narozeniny a já do práce nenastoupila.... Mám teda to
      >>ukončení
      >>pracovního poměru dohodou podepsat? Nebo se zkusit
      >>zeptat zam-vatele na to neplacené volno? A neplacené
      >>volno by obnášelo, že bych si zdravotní platila sama,
      >>jo?
      >>Nějak se v tom nevyznám! děkuji
      >
      >buď Vám dopodepíše souhlas s čerpáním nepl. volna, to
      >byste pak doložila, že jste nadále v kat., za kterou
      >je plátcem ZP stát (asi pobíráte rodič. př., tak tímto
      >rozhodnutím, že ho nadále pobíráte)
      >nebo se nedohodnete a zam-tel Vám píše od 1. PD po 3.
      >nar. dítěte NEOMLUVENOU ABSENCI, což představuje dluh
      >na ZP (platíte celých 13,5% ZP, tedy měsíčně dlužíte
      >1080 Kč) a protože by neoml. absence byla za část
      >května, celý červen a možná část července, tak by mohl s
      >přehledem uk. PP dle § 55 odst. 1b) Zák.pr.
      >tento § se musí zapsat na potvrz. o zaměstnání (pak je
      >problém sehnat práci) a také není nárok na podporu v
      >nez.
      >takže, pokud navrhne dohodu ukončení PP (bez nějakých
      >sankcí pro Vás), tak podepište

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).