Hlavní navigace

Problémový zam-ec = prosím mzdové....

 • (neregistrovaný) 80.90.129.---

  6. 7. 2010 7:36

  Dobrý den, potřebovala bych poradit:
  1) Ve zkušební době mohu ukončit PP se zaměstnancem kdykoliv, kromě prvních 14 dní nemoci, tzn. že když mám zam-ce ve zkušební době a těchto prvních 14 dní nemoci mu skončilo 1.7., tak s ním mohu pak kdykoliv ukončit PP, i když je i nadále nemocen a OSSZ mu bude vyplácet nemocenskou. Takže mu mohu dát výpověď i ke dni 6.7. nebo se mu to musí dát ihned po těch 14-ti dnech = tj. v našem případě 2.7.?
  2) Tento zam-ec pracuje jako obch. manager a stává se, že se celý týden nezastaví v práci, jelikož objíždí zákazníky po celé republice a také na SVK. Nyní, když nám odevzdal docházkový lístek, jsme zjistili, že nám do docházky uvedl 1 den dovolené (nikdo mu ji neschválil a zam-tel nic neurčil) a hlavně na ni nemá ani nárok, jelikož nastoupil až 1.6. a od 19.6. je nemocen. Chceme tohoto nemocného zam-ce navštívit se žádostí o neplacené volno. Pokud s tím nebude souhlasit, tak mu dáme na tento den, který si vykázal jako dovolenou, neomluvenou absenci. Také nesouhlasíme v docházce s 5-ti dny, kdy si tento zam-ec napsal, že objížděl zákazníky a odpracoval 8 hodin/denně, ale jelikož má zam-tel zprovozněno sledování firemních tel. čísel, tak bylo u tohoto zam-ce zjištěno, že výše uvedených 5 dní byl doma. Co v takovém případě, když zaměstnavatel nesouhlasí s vykázanou docházkou (nemáme žádný el. systém, ale každý zam-ec si vyplní docházku ručně a předá ji ke zpracování). Musí zam-tel napsat oznámení o tom, že nesouhlasí s vyplněnou docházkou a že namísto dovolené bude zam-ci evidována neomluvená absence a za těch 5 dní také? Nebo musí zam-ec souhlasit? A v případě omluvené absence je to stejné jako u neplaceného volna - tzn. žádost a uvedení kolik % ZP bude hradit? Nebo co v tomto případě tedy podniknout?
  3) V žádosti o neplacené volno musí být uvedeno, zda si bude zam-ec hradit jen své ZP nebo celé i za zam-tele (tj. 13,5%)?
  Děkuji za váš čas

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 7. 7. 2010 8:29

   xy5

   Re: Problémový zam-ec = prosím mzdové...
   >:
   >1) Ve zkušební době mohu ukončit PP se zaměstnancem
   >kdykoliv, kromě prvních 14 dní nemoci,
   Výpověď nedávejte!!! To by běžela 2 měs. výpovědní lhůta. Skončit PP ve zkuš. době můžete kdykoliv, jen ne v 1. 14 KD nemoci.
   Takže pozor na formulaci!

   >2) Tento zam-ec pracuje jako obch. manager a
   Dovolenou určuje zam-tel, takže o neplac. volno měl zažádat dopředu, teď už se ho nemusíte o nic dožadovat. Mělo by to být v jeho zájmu, aby se domluvil a pokud budete souhlasit, tak můžete zpětně povolit nepl. volno (je to sice proti zákonu, ale kde není žalobce není soudce, hlavně, musí být požádáno a schváleno dopředu). Můžete do nepl. volno podmínit tím, že zaplatí celých 13,5% zam-ec za ZP.

   Pokud s tím nebude souhlasit, tak mu dáme
   >na tento den, který si vykázal jako dovolenou,
   >neomluvenou absenci.
   ano, je to na vás (zam-teli), jak rozhodnete

   Také nesouhlasíme v docházce s 5-ti dny,
   dní také?
   >Nebo musí zam-ec souhlasit? A v případě omluvené
   >absence je to stejné jako u neplaceného volna - tzn. žádost
   >a uvedení kolik % ZP bude hradit? Nebo co v tomto
   >případě tedy podniknout?

   v příp. neoml. absence srazíte zam-ci celých 13,5% (za kal. dny neoml. absence)
   sráží se každému zam-ci, tedy i tomu, který je vedený v kat., za kterou je plátcem ZP stát (na rozdíl od nepl. volna, kde se těmto zam-cům, kteří jsou státními poj., ZP nesráží)

   >3) V žádosti o neplacené volno musí být uvedeno, zda
   >si bude zam-ec hradit jen své ZP nebo celé i za
   >zam-tele (tj. 13,5%)?

   ano, mělo by být součástí povoleného nepl. volna
   >

  • 7. 7. 2010 9:35

   IrenkaNov (neregistrovaný) 80.90.129.---

   Re: Problémový zam-ec = prosím mzdové...
   Děkuji moc za cenné rady :-)

  • 7. 7. 2010 9:42

   IrenkaNov (neregistrovaný) 80.90.129.---

   Re: Problémový zam-ec = prosím mzdové...
   a ještě prosím Vás rozdíl mezi omluvenou a neomluvenou absencí?

  • 7. 7. 2010 13:01

   Kara (neregistrovaný) 82.113.44.---

   Re: Problémový zam-ec = prosím mzdové...
   Omluvená absence je ta absence, která je zaměstnavatelem omluvená. Buď je dohodnutá = dohodnuté neplacené volno nebo je zákonem daná = ošetření u lékaře, darování krve, svatba apod.
   Neomluvená absence je, když zaměstnanec nepřijde do práce a nemá ani dohodnuté nepl. volno ani nedoloží nárok na zákonem dané volno.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).