Hlavní navigace

FO plátce DPH a pauš. výd. na auto

  • (neregistrovaný) 82.209.25.---

    14. 7. 2010 13:24

    Může FO uplatňovat do nákladů paušální výdaje na auto, když je plátcem DPH, atuto v majetku firmy? Naftu, silniční daň samozřejmě nebude uplatňovat v nákladech ani si nebude uplatňovat DPH.
    Děkuji za fudovanou odpověď.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 14. 7. 2010 15:54

      Agatha (neregistrovaný) 93.181.80.---

      Re: FO plátce DPH a pauš. výd. na auto
      Může uplatňovat paušál na dopravu ve výši Kč 5000,- a zároveň z dokladů na PHM uplatnit DPH - k tomu ale musí vést knihu jízd nebo jinou evidenci, ze které bude patrné, že PHM použil k jízdám k zajištění zdanitelného příjmu.
      Pokud nebude/nechce uplatňovat DPH z PHM, pak knihu jízd vést nemusí a uplatní paušál na dopravu.

      Ostatní náklady na auto - odpisy, opravy, pojištění, může uplatňovat taky, protože auto je v majetku firmy. Silniční daň samozřejmě taky celou.

      Bude-li používat i k soukromým účelům, pak uplatní paušál na dopravu ve výši Kč 4000,- a zároveň krátí všechny náklady o 20% mimo silniční daně (ta bude v nákladech celá, protože se vztahuje pouze k použití auta k podnikání).

    • 14. 7. 2010 15:55

      Agatha (neregistrovaný) 93.181.80.---

      Re: FO plátce DPH a pauš. výd. na auto
      >>>Může FO uplatňovat do nákladů paušální výdaje na
      >>>auto,
      >>>když je plátcem DPH, atuto v majetku firmy? Naftu,
      >>>silniční daň samozřejmě nebude uplatňovat v nákladech
      >>>ani
      >>>si nebude uplatňovat DPH.
      >>>Děkuji za fudovanou odpověď.
      >>**************************************
      >>Proč by si neuplatňoval siln. daň?
      >
      >Může uplatňovat paušál na dopravu ve výši Kč 5000,- a
      >zároveň z dokladů na PHM uplatnit DPH - k tomu ale
      >musí vést knihu jízd nebo jinou evidenci, ze které bude
      >patrné, že PHM použil k jízdám k zajištění zdanitelného
      >příjmu.
      >Pokud nebude/nechce uplatňovat DPH z PHM, pak knihu
      >jízd vést nemusí a uplatní paušál na dopravu.
      >
      >Ostatní náklady na auto - odpisy, opravy, pojištění,
      >může uplatňovat taky, protože auto je v majetku firmy.
      >Silniční daň samozřejmě taky celou.
      >
      Ještě doplním, že bude-li uplatňovat paušál, pak náklady na PHM a parkovné nejsou daňově uznatelné - zbytek viz výše.
      >Bude-li používat i k soukromým účelům, pak uplatní
      >paušál na dopravu ve výši Kč 4000,- a zároveň krátí
      >všechny náklady o 20% mimo silniční daně (ta bude v
      >nákladech celá, protože se vztahuje pouze k použití auta k
      >podnikání).

    • 14. 7. 2010 16:04

      Lidka1 (neregistrovaný) 94.229.92.---

      Re: FO plátce DPH a pauš. výd. na auto
      Děkuji za odpovědi. Už je mi to jasné.

    • 14. 7. 2010 16:36

      Vladimír 2

      Re: FO plátce DPH a pauš. výd. na auto
      *******************************************
      ==a >zároveň z dokladů na PHM uplatnit DPH==
      tak ještě doplňte, (==>Ještě doplním, ==) který § ZDPH
      to umožňuje v návaznosti na vaši další informaci:
      ==že bude-li uplatňovat paušál, pak>náklady na PHM
      a parkovné nejsou daňově uznatelné ==
      Díky!

    • 14. 7. 2010 19:51

      Agatha (neregistrovaný) 93.181.80.---

      Re: FO plátce DPH a pauš. výd. na auto
      DPH §72(1) Nárok na odpočet daně má plátce, pokud přijatá zdanitelná plnění použije pro uskutečnění své ekonomické činnosti - což použije - pouze pro účely ZDP buď použije paušál nebo skutečné výdaje (§24, odst. 2, písm. zt)

    • 14. 7. 2010 20:24

      Vladimír 2

      Re: FO plátce DPH a pauš. výd. na auto
      >>>>>>Může FO uplatňovat do nákladů paušální výdaje na
      >>>>>>auto,
      >>>>>>když je plátcem DPH, atuto v majetku firmy? Naftu,
      >>>>>>silniční daň samozřejmě nebude uplatňovat v nákladech
      >>>>>>ani
      >>>>>>si nebude uplatňovat DPH.
      >>>>>>Děkuji za fudovanou odpověď.
      >>>>>**************************************
      >>>>>Proč by si neuplatňoval siln. daň?

      >>>>Silniční daň samozřejmě taky celou.
      >>>>
      >>>Ještě doplním, že bude-li uplatňovat paušál, pak
      >>>náklady na PHM a parkovné nejsou daňově uznatelné -
      >>>zbytek
      >>>viz výše.
      >>>>Bude-li používat i k soukromým účelům, pak uplatní
      >>>>paušál na dopravu ve výši Kč 4000,- a zároveň krátí
      >>>>všechny náklady o 20% mimo silniční daně (ta bude v
      >>>>nákladech celá, protože se vztahuje pouze k použití
      >>>>auta k
      >>>>podnikání).
      >>*******************************************
      >>==a >zároveň z dokladů na PHM uplatnit DPH==
      >>tak ještě doplňte, (==>Ještě doplním, ==) který § ZDPH
      >>to umožňuje v návaznosti na vaši další informaci:
      >>==že bude-li uplatňovat paušál, pak>náklady na PHM
      >>a parkovné nejsou daňově uznatelné ==
      >>Díky!
      >
      >DPH §72(1) Nárok na odpočet daně má plátce, pokud
      >přijatá zdanitelná plnění použije pro uskutečnění své
      >ekonomické činnosti - což použije - pouze pro účely ZDP
      >buď použije paušál nebo skutečné výdaje (§24, odst. 2,
      >písm. zt)
      **********************************************
      Citujete §72 ale asi jste přeskočila §4/1/c=
      c) daní na vstupu daň, která je obsažena v částce za přijaté plnění,
      a v §72 nikde není že by bylo možno "použít" pouze DPH a ne základ

    • 15. 7. 2010 8:19

      Agatha (neregistrovaný) 90.182.19.---

      Re: FO plátce DPH a pauš. výd. na auto
      základ DPH zákon o DPH neřeší... základ jako zdanitelný výdaj či náklad řeší zákon o dani z příjmů

    • 15. 7. 2010 9:05

      Vladimír 2

      Re: FO plátce DPH a pauš. výd. na auto
      **********************************************
      Přečtěte si minulou diskuzi, uvádím tam i odkaz na rozsudek NSS
      který tuto problematiku řešil. Je bohužel rozdílný od vašeho výkladu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).