Hlavní navigace

Ještě jednou auto na úvěr

• (neregistrovaný) 88.146.206.---

20. 7. 2010 11:55

moc prosím, včera jsem se ptala a ještě bych potřebovala vědět
    nákup z části hrazen v hotovosti, ale v TP je uveden majitel VB leasing
    - nevím zda tedy mohu odepisovat auto, když je majitel VB, jestlií mám zařadit auto do majetku /úvěr na 60 měsíců/
    -nevím zda úroky z úvěru daňové, mně bylo řečeno, že máme stavební firmu a toto je os.auto-které nutně nepotřebuji k podnikání
    máme nákl. auta tak, nedaňově a navícže nemáme peníze je naše věc,proto úroky nedaňově

Děkjuji moc Jarka

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 20. 7. 2010 13:57

annonym (neregistrovaný) 85.132.219.---

Re: ještě jednou auto na úvěr
      1) Nevím, kdo vám mohl říct, že stavební firma nemůže uplatnit daňově odpisy za osobní auto. podstatné je, zda bude využíváno v souvislosti s dosažením a udržením příjmů (výnosů). A dále, zda jste vlastníky auta a zda jsou splněny zákonem stanovené podmínky pro zařazení auta jako DHM.
      2) Nevím, jaké jsou smluvní podmínky úvěru a nevím, proč je jako držitel vozidla v TP uvedena spol. VB leasing.
      3) U úvěru je zpravidla postupováno následovně:
      Buď
      - k zajištění závazku dochází k převodu vlastnického práva na věřitele
      - zároveň je sepsána smlouva o vypůjčce
      - ekonomický vlastník může odepisovat DHM

Nebo zajištění závazku převodem vl. práva má odkládací podmínku (např. k převodu vl. práva dojde až nesplacením jistého počtu splátek). Pak lze rovněž DHM odepisovat a to do doby převodu práva.

Já ale z praxe vím, že v TP je vždy uveden ekonomický vlastník jako držitel vozidla a nikoliv poskytovatel úvěru. Ten má pouze v držení velký TP. Takže nemohu posoudit vaši situaci, pokud nejste v TP uvedeni vy.

• 20. 7. 2010 14:54

JarkaR (neregistrovaný) 88.146.206.---

ano nenapsala jsem , že k úvěrové smlouvě máme ještě smlouvu o zajiťovacím převodu vlastnického práva k movité věci a smlouvu o výpůjčce- to je asi důležité- tak to tedy znamená, že mohu auto
      odepisovat, musím ho zařadit do IM a ty úroky?
      Ještě prosím mějte se mnou trpělivost, jsem z toho zmatená. Děkuji

• 20. 7. 2010 16:21

annonym (neregistrovaný) 85.132.219.---

Pokud máte i smlouvu o vypůjčce, pak můžete uplatnit odpisy dle § 28 odst. 4 ZDP. Pokud auto budete používat k podnikání nebo v souvislosti s podnikáním, pak si odpisy samozřejmě uplatníte daňově. Daňové budou i úroky z úvěru.

• 16. 6. 2011 20:26

TC (neregistrovaný) 95.173.94.---

A já se přidám s ještě jedním špíčkem a to je uplatňováním nákladů na vozidla, která jsou pořízena dle úvěrové smlouvy (zajištění na výpůjčku).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).