Hlavní navigace

Účetní x daňové odpisy - směrnice

 • (neregistrovaný) 109.72.1.---

  21. 7. 2010 14:30

  Dobrý den, prosím o radu. Spol. s r.o. má ve směrnici, která upravuje odepisování majetku uvedeno, že účetní odpisy stanovuje rovnoměrně, dle doby odepisování majetku. Tj. např. pokud koupí osobní automobil, účetně ho odepisuje 5 let, každý rok 20 % z pořizovací ceny. Nyní by chtěla (hlavně z důvodu zjednodušení) upravit směrnici a mít shodné účetní a daňové odpisy. Je to takto jednoduše možné? Samozřejmě že vím, že účetní odpisy vyjadřují skutečné opotřebení, že musím zachovat věrný obraz účetnictví atd. atd. Ale toto bych vyřešila ve směrnicích poznámkou (jako to má spousta firem) že odpisy netvoří významnou část nákladů a jsou proto použity shodné daňové a účetní odpisy. Je to takto možné? Předem děkuji. Klára K.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 21. 7. 2010 16:15

   Vlad

   Re: Účetní x daňové odpisy - směrnice
   Možné to je, ale pokud máte povinný audit, proberte to nejprve s auditorem.

  • 21. 7. 2010 16:24

   anka (neregistrovaný) 193.165.167.---

   Re: Účetní x daňové odpisy - směrnice
   Pokud už máte zavedeno, tak to nedělejte. Může se stát, že budete potřebovat odpis přerušit, při využití mimořádných odpisů tento postup taky neni zrovna vhodný......

  • 21. 7. 2010 17:00

   Vlad

   Re: Účetní x daňové odpisy - směrnice
   Ano, to mi vypadlo. Shodné daňové a účetní odpisy v případě mimořádných odpisů bych také nepoužil (i kdyby nebyl povinný audit).

  • 21. 7. 2010 18:37

   Klára K. (neregistrovaný) 109.72.1.---

   Re: Účetní x daňové odpisy - směrnice
   Nemáme povinný ani audit (jsme malé s.r.o., do pěti zaměstnanců, obrat cca 10 mil.), ani jsme neuplatňovali odpisy mimořádné. Navíc, když se nad tím zamyslím do detailu, realitě v našem případě odpovídají spíš daňové :-). V majetku máme pouze auta a výpočetní techniku, u kterého už samotným nákupem ztratíte kus hodnoty (tím myslím to, že v prvních letech určitě ztrácí víc na hodnotě než v posledních letech odepisování, jestli mě chápete, jak to myslím). Myslíte, že by nám na tomto postupu mohla případná kontrola něco vytknout? Předem díky za trpělivost. Klára K.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).