Hlavní navigace

Služba neplátce DPH z ČR poskytnutá neplátci DPH z SK

• (neregistrovaný) 82.114.221.---

30. 9. 2011 13:09

Mám pár dotazů týkajících se této situace:

• neplátce DPH se sídlem v České republice chce poskytnout službu neplátci DPH se sídlem na Slovensku (tento neplátce má zaregistrované v SK DIČ, ale není plátce DPH) 

• konkrétně se jedná o službu grafické práce, jestli jsem vyčetla správně, je místem plnění v tomto případě SK

• postup fakturace - neplátce DPH v ČR se poskytnutím této služby automaticky stává plátcem DPH a službu již vyfakturuje jako plátce DPH (nejlépe by se měl předem v ČR zaregistrovat jako plátce DPH)

• a teď hlavní otázka, stává se také neplátce DPH v SK přijetím této služby automaticky plátcem DPH?

• má nebo nemá být uvedeno DPH na faktuře? zatím jsem to pochopila tak, že DPH na faktuře nebude

• která z těchto stran DPH odvede a kolik? zatím jsem to pochopila tak, že DPH odvede SK
    • pokud se SK automaticky plátcem DPH nestane, viz bod 4, jak toto DPH odvede? musí podat nějaký výkaz? musí tyto výkazy pak podávat pravidelně anebo jenom za to období, v němž proběhla služba ČR - SK?

Díky za osvětlení

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 1. 10. 2011 11:53

Rop

Čech se stane plátcem DPH.

Slovák se stane osobou identifikovatelnou k dani.

Čech fakturuje bez DPH.

Slovák si samovyměří slovenské DPH.

Slovák nemá nárok na odpočet DPH (není plátce ale pouze osoba identifikovatelná k dani).

Do podoby jako to mají slováci se my dostaneme od 1.1.2013.

• 1. 10. 2011 12:12

bajola (neregistrovaný) 82.114.221.---

Díky, ještě u toho samovyměření - chápu dobře, že to znamená, že to DPH vyměří i odvede? Víte i, jakou formou se to odvede konkrétně?

• 24. 10. 2011 17:26

bajola (neregistrovaný) 192.168.1.---

Chtěla bych se ještě zeptat, pokud by se jednalo o poskytnutí školení, které by se konalo na území ČR (český neplátce DPH poskytuje školení slovenskému neplátci DPH), vzniká zde pro českou firmu také povinnost stát se plátcem DPH?

• 24. 10. 2011 19:58

Rop

Ano. Postupuje se stále dle § 9 odst. 1 zákona o DPH. Místo uskutečnění je v SR.

Toto by neplatilo jen v případě, že by to bylo pro slovenského nepodnikatele - to by se pak postupovalo dle § 10b odst. 1 písm. b) zákona o DPH a místo uskutečnění zdanitelného plnění by bylo v ČR a tím pádem by nevznikala povinnost pro Čecha stát se plátcem DPH.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).