Hlavní navigace

DPP-za jakých podmínek lze uzavřít?

 • (neregistrovaný)

  29. 7. 2010 9:39

  Potřebujeme zaměstnat pracovníka na drobnou výpomoc při výrobě, nejlépe na DPP. 1/Chtěla jsem se informovat, nikde nemohu najít, lze tohoto člověka zaměstnat jako pomocníka-nástrojaře, i když je toto naší hlavní ekonomickou činností? Jsou zde názory, že v oboru hlavní ek. činnosti nelze zaměstnávat na dohodu. Můžu najít nějaký odkaz v zákoně? A za 2/ ten pán je OSVČ, lze ho v tomto případě zaměstnat na DPP? Pak by danění bylo 20%?

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 29. 7. 2010 9:46

   Kara (neregistrovaný)

   Re: DPP-za jakých podmínek lze uzavřít?
   Nevím, kdo Vám takový řekl, ale na DPP ho můžete zaměstnat úplně v pohodě. DPP je ovšem omezena - na DPP u Vás může odpracvat maximálně 150 h v kalendářním roce. 20% danění již neexistuje, nyní platí jak pro srážkovou tak pro zálohovou daň 15%. Protože je OSVČ a nemá předpokládám žádného zaměstnavatele, kde by měl podepsané dańové prohlášení, může ho podepsat u vás. Z odměny vypočítáte zálohovou daň a z ní uplatníte slevu na poplatníka, takže daň může vyjít i nulová (podle výše odměny). Na konci roku mu vystavíte potvrzení o zdanitelných příjmech a on toto přidá do svého přiznání.

  • 29. 7. 2010 10:07

   ke. (neregistrovaný)

   Re: DPP-za jakých podmínek lze uzavřít?
   Děkuji za radu, hlavně o tom podepsanám prohlášení, protože to bych mu asi podepsat nedala. Hned jsem si myslela, že to zjišťování o té ekonomické činnosti je zbytečné, ale takhle to mám i z jiné hlavy.Hezký den.

  • 29. 7. 2010 11:29

   xJ (neregistrovaný)

   Re: DPP-za jakých podmínek lze uzavřít?
   Zaměstnavatel nerozhoduje o tom, jestli zaměstnanec podepíše nebo nepodepíše prohlášení poplatníka. Pokud se zaměstnanec rozhodne, že ho chce podepsat, tak vy mu nemůžete bránit, pokud na to má právo (nemá podepsáno již jinde). Navíc se vám může stát, že odměna bude o 5.000,-, nepoepíše prohlášení a vy musíte odvést 15% srážkovou daň. Zaměstnanec se někde dozví, že mohl prohlášení podpesat, podepíše vám ho dodatečně do 15.2.2011 a vy budete muset předělat daň srážkovou na zálohovou.

  • 29. 7. 2010 12:49

   mmm (neregistrovaný)

   Re: DPP-za jakých podmínek lze uzavřít?
   jo, to se mi stalo, peknej opruz to spravovat, ze to tak reknu...

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).