Hlavní navigace

Nárok na mateřskou po dlouhodobé nemoc

 • (neregistrovaný) 213.29.127.---

  1. 8. 2010 11:37

  Dobrý den, když půjdu před ukončením pracovního poměru na dlouhodobou nemocenskou (skoro rok) a pak po skončení nemocenské půjdu na pracák, budu mít později nárok na mateřskou, kdybych otěhotněla?

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 1. 8. 2010 15:03

   ivzez (neregistrovaný) 89.24.225.---

   Re: nárok na mateřskou po dlouhodobé nem
   Dobrý den, když půjdu před ukončením pracovního poměru
   na dlouhodobou nemocenskou (skoro rok) a pak po
   skončení nemocenské půjdu na pracák, budu mít později nárok
   na mateřskou, kdybych otěhotněla?

   -----------------

   Dobrý den,

   to je hodně předčasná otázka. V sociální oblasti lze očekávat velké změny, takže to, co platí nyní, může být za pár měsíců úplně jinak.

   Obecně: Matky registrované na ÚP nemají nárok na MD ani na RD (= volno poskytované zaměstnavatelem k péči o dítě). Za určitých okolností mohou "dosáhnout" na peněžitou pomoc v mateřství (PPM). Pokud by neměly nárok ani na PPM, žádaly by od narození dítěte rovnou o rodičovský příspěvek - v tomto případě by byl nárok automaticky pouze na čtyřletou variantu. (Volba varianty je totiž vázána na nárok na PPM.)

  • 1. 8. 2010 16:21

   Jiřka 1 (neregistrovaný) 80.90.128.---

   Re: nárok na mateřskou po dlouhodobé nem
   Ve Vámi uvedeném případě byste neměla nárok na mateřské dávky. Pokud totiž skončí Váš pracovní poměr, tak na mat. dávky je nárok pouze v případě, pokud byste v den skončení prac. poměru byla již těhotná a počátek pobírání PPM stihla v ochranné lhůtě, tzn. do 180 kal. dnů ode dne skončení pr. poměru (a ještě musí být splněna podmínka pojištění aspoň 270 kal. dnů ve dvou letech přede dnem začátku PPM).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).