Hlavní navigace

Zrušení ve zk.době-prosím páju,VH a dalš

• (neregistrovaný) 80.90.128.---

2. 8. 2010 20:40

Prosím o konzultaci. Pracovník nastoupil začátkem července se zkuš. dobou 3 měsíce. Pak onemocněl, 14. den nemoci uplyne 4.8., 5.8. tedy bude 15. den nemoci (marodit bude pravděpodobně dále). Dnes se v době vycházky zastavil předat lístek na peníze a bylo mu předáváno zrušení ve zkušební době dnem 5.8. Odmítl převzít a utekl. U neúspěšného předání písemného zrušení a sdělení mu, že jeho prac. poměr skončí dnem 5.8., byli svědci. Toto bude sepsáno. Moje otázka - není problém v tom, že rozhodnutí o tom, že mu bude pr. poměr zrušen 5.8. padlo, bylo sepsáno a jemu oznámeno dnes, tedy ještě v prvních 14 dnech nemoci. Já jsem přesvědčena, že je vše správně a prac. poměr mu skončí 5.8., ale potřebuji ujistit. Děkuji.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 2. 8. 2010 21:09

VH

Re: Zrušení ve zk.době-prosím páju,VH a
      Smyslem zákazu zrušit zaměstnanci ve zkušební době PP v době prvních 14 kalendářních dnů dočasné pracovní neschopnosti je to, aby se zaměstnavatel tímto zrušením nevyhýbal své povinnosti poskytovat náhradu mzdy/platu za podmínek zákoníku práce. Navíc ZP v § 66 používá dikci "nemůže zrušit" (nikoliv "nemůže doručit ..."), tudíž se jedná o poslední den trvání PP, který v daném případne až na 15. den PN. Problém tudíž nevidím, jenom (možná nadbytečně) připomínám, že zrušit PP ve zkušební době je možné i ústně a pokud zaměstnanec odmítl danou písemnost převzít, bylo i tak doručeno (=nedoručovat napodruhé, platí fikce doručení). Pokud by zaměstnanec byl jiného názoru, musel by se žalobou domáhat vyslovení neplatného rozvázání PP s tím, že žaloba by musela být doručena soudu nejpozději 5.10.2010.

• 2. 8. 2010 22:41

Jiřka 1 (neregistrovaný) 80.90.128.---

Děkuji moc, přesně tak jsem si to myslela. Ono té nemoci sice předcházelo ústní zrušení -vedoucí mu na úplný závěr směny oznámil, že mu tím dnem ruší pr. poměr, ale odešel pro písemné zrušení a než přišel, zaměstnanec šel domů. Druhý šel k lékaři a poslal neschopenku. Ale protože u toho, kdy mu vedoucí oznámil to zrušení, nikdo jiný nebyl než oni dva, bylo by těžké dokázat, že mu to skutečně řekl. Proto firma raději zaplatí náhradu mzdy za nemoc a zrušení mu písemně předávali dnes a dál už to znáte.

• 3. 8. 2010 15:27

anonymous

Tady je alespoň vidět, že by tento server měli číst všichni zaměstnavatelé, aby se připravili na všechny eventuality při skončení prac. poměru. Nečekaně, s papírem v ruce a se svědkem za zády. :-)

Na druhou stranu, manželka pracuje ve firmě, kde se fyzicky nevyplácí odstupné (mzdy zatím ano) a nikomu to vůbec nevadí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).