Hlavní navigace

Obedná odpovědnost- náhrada škody

• (neregistrovaný) 109.80.79.---

7. 9. 2010 7:20

Dobrý den, měli jsme udělat do 31. 08. 2010 15 kontejnerů v hodnotě 30 000,-Kč, abychom dostali smlouvu na kooperaci těchto kontejnerů. K dnešnímu dni je uděláno 13 kontejnerů a odběratel je už nechce, protože se to nestihlo v termínu. Může se to dát k náhradě zaměstnancům, kteří zoodpovídali za to, že budou včas vyrobené? Teď firmě v tom leží 390 000,.Kč a nemá to komu prodat. Jak se to dá řešit. Prosím o zkušené, kdo se s tím už někdy setkal. Ředitel jim to chce dát k náhradě. Moc děkuji.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 7. 9. 2010 9:52

OX (neregistrovaný) 109.80.79.---

Re: Obecná odpovědnost- náhrada škody
      >Dobrý den, měli jsme udělat do 31. 08. 2010 15
      >kontejnerů v hodnotě 30 000,-Kč, abychom dostali smlouvu na
      >kooperaci těchto kontejnerů. K dnešnímu dni je uděláno
      >13 kontejnerů a odběratel je už nechce, protože se to
      >nestihlo v termínu. Může se to dát k náhradě
      >zaměstnancům, kteří zoodpovídali za to, že budou včas vyrobené?
      >Teď firmě v tom leží 390 000,.Kč a nemá to komu
      >prodat. Jak se to dá řešit. Prosím o zkušené, kdo se s tím
      >už někdy setkal. Ředitel jim to chce dát k náhradě. Moc
      >děkuji.

• 7. 9. 2010 10:28

xJ (neregistrovaný) 213.192.2.---

A zaměstnanci plně odpovídali za výrobu? Není nikdo další, kdo měl kontrolovat jak práce postupuje, jestli je dost materiálu, jestli se dělá to co se dělat má, jestli je na to dost zaměstnců a když se blížil termín dodání a nebylo vyrobeno nebyl nikdo kdo by rozhodl o tom , jak postupovat, např. formou přesčasů, posílení zaměstnanců a pod.? Nezdá se mi, že by veškerá odpovědnost byla na zaměstnancích.

• 7. 9. 2010 10:41

Není to přímo na dělnících, ale na vedoucím přípravy a vedoucím výroby, kteří se firmě zavázali, že je možné v tomto termínu kontejnery dodělat. Materiálu bylo dost, ale přípravya to nestihla dodělat včas, neměli výkresy včas apod. Jde oto, že firma, která měla od nás odebírat, se jich ptala, jestli jsou schopni to v tomto termínu dodat a oni tvrdili, že není problém a teď to nestihli.

• 7. 9. 2010 10:49

xJ (neregistrovaný) 213.192.2.---

No tak potom nesou odpovědnost tito vedoucí. Postih ve formě krácení odměn, případně prémiií by byl na místě. Co se týká odpovědnosti za škodu,tak by se mohlo jednat o škodu způsobenou zaměstnancem podle § 250 ZP zaviněným porušením povinností při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním o všem musíte prokázat zavinění a výše úhrady nesmí přesáhnout u jednotlivého zaměstnance částku rovnající se čtyřapůlnásobku jeho průměrného měsíčního výdělku před porušením povinnosti, kterým způsobil škodu. Ale raději ještě počkejte na reakce např. páji a pod.

• 7. 9. 2010 10:52

pája

To zírám, u Vás vedoucí sjednává termíny zakázek? Na co je tam ředitel, který teď hledá viníka.Snad byla na zakázku uzavřena nějaká smlouva, ne? Podle mne v žádném případě celou "škodu" na nikoho nehodíte, protože podle Vašeho dotazu totálně selhal systém a nikoliv nějaký vedoucí. Navíc, pokud by z nedbalosti způsobil třeba ten vedoucí škodu, tak lze řešit náhradou pouze do 4,5násobku prm.výdělku.
      Navíc muselo by proběhnout nějaké škodní řízení, ve které by se muselo zavinění konkretní osoby prokázat, ta by se musela k tomu vyjádřit, v případě nesouhlasu se zaviněním zbývá jen soudní cesta, pokud by uznal, tak řešit DOHODOU. To si to pan ředitel představuje dost jednoduše.

• 7. 9. 2010 11:02

To já vím, že se musí dohodnout a že musí být škodní komise, to jsem mu vše vysvětlila, ale pan ředitel řekl, že jim to dá k náhradě. ( tak jsem to měla zjistit) stejně si myslím, že to nedopadne, já být těma co se jich to týká, tak na to v žádném případě nepřistoupím.
      Jak říkáte musí být nějaká smlouva, ale tu já zatím nemám k dispozici, takže nevím co tam je ujednáno.Ale jinak moc děkuji.

• 7. 9. 2010 11:39

pája

Není zač, tak si s tím nelamte hlavu, ať si ji láme ředitel, je za to placený.

• 8. 9. 2010 12:49

vf (neregistrovaný) 194.213.62.---

Navazuji ještě na xJ. Podmínky pro vznik odpovědnosti jsou následující:
      - zaviněné porušení konkrétní povinnosti (to znamená povinnosti, kterou minimálně měli znát)
      - vznik škody
      - příčinná souvislost mezi porušením povinnosti a vznikem škody
      Vše musí zaměstnavatel prokázat. V tomto případě může být problém i s prokázáním škody, protože kontejnery stále máte, takže nedošlo k žádnému úbytku majetku.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).