Re: Pravidla pro odstupné
Odstupné (neodvádí se SP ani ZP) lze vyplatit pouze v případě, že se bude jednat o skončení prac. poměru z důvodů, které uvádí zákoník - tedy z důvodu nadbytečnosti, stěhování zaměstnavatele nebo rušení (kromě toho náleží odstupné i v dalších případech, např. při okamžitém zrušení pro nevyplacení mzdy, ale to je jiný případ). Takže pokud se dohodnou na skončení poměru a důvodem tohoto skončení bude nadbytečnost, stěhování nebo rušení, pak odstupné náleží (nejméně 3měsíční, nebo vyšší podle dohody). Pokud to nebude z těchto důvodů, odstupné nelze vyplatit.
Re: Pravidla pro odstupné
No já vycházím z toho, že § 67 určuje, v kterém případě odstupné přísluší. Z toho plyne, že v jiných případech nepřísluší a není tudíž možné ho dát a to ani kdyby si to dohodli. Pokud nepůjde o nadbytečnost, rušení nebo stěhování, tak si mohou dohodnout třeba nějakou odměnu, ale ne odstupné.
Re: Pravidla pro odstupné
Jde o to, že jak zákon o pojistném na zdravotní pojištění i na sociální pojištění uvádí příjmy, ze kterých se neplatí tato pojištění a odvolává se na zákoník práce:
Do vyměřovacího základu zaměstnance se z příjmů uvedených v odstavci 1 nezahrnují tyto příjmy: odstupné a další odstupné, odchodné a odbytné poskytovaná na základě zvláštních právních předpisů - myšleno zákoník práce. Tak že pokud se vyplatí nějaké peníze mimo tento rámec, např. zaměstnanec končí zdůvodů uvedených v § 52e- pozbyl způsobilost , a zaměstnavatel se rozhodne mu dát odstupné, možné je vyplatit ho, ale už podléhá odvodům na SP a ZP. Není to v podstatě odstupné podle zákoníku práce , ale jedná se o nějakou formu odměny. To si myslím já.
Re: Pravidla pro odstupné
souhlasím, pokud chcete dát odstupné, pak jedině se musíte řídit § 67 Zp
pokud se do tohoto § "nevejdete", potom se bude jednat o nějakou odměnu a musíte z této částky odvést SP, ZP a zdanit spol. se mzdou (u odstupného se SP, ZP nesráží, jen se daní spol. se mzdou)
pozor tedy na formulaci, protože příp. kontrola z OSSZ, ZP by to mohla napadnout, pokud byste měli špatně uvedený důvod skonč. PP
Re: Pravidla pro odstupné
Do té diskuze jste taky přispívala, takže víte jak souvisí. Takže pokud uzavřu dohodu o ukončení PP, kde sice není uveden důvod, ale je tam uvedeno 5 platů odstupného a odstupné není možné vyplatit jenom pro krásné oči, tak se pojišťovna z toho asi tak lehce nemůže vyvléct.
Re: Pravidla pro odstupné
Také si myslím, že tímto by mohla Anka argumentovat. Alen tam uváděl pojistné podmínky a v bodě c stálo toto:c) ztráta zaměstnání, k níž dojde z vlastní vůle pojištěného,
vyjma případu, kdy dojde ke zrušení pracovního
poměru zaměstnancem pro nevyplacení mzdy či
náhrady mzdy či jakékoliv jejich části dle zákoníku
práce v platném znění za podmínky, že zaměstnanci
nebyla vyplacena mzda či náhrada mzdy do 15 dnů..atdatd.
Jestliže mu náleželo odstupné, tak nemohlo jít o ztrátu zaměstnání z jeho vůle. Odstupné náleží jen když je dána výpověď zaměstnavatelem nebo když se sice dohodnou, ale důvodem je např. nadbytečnost (o nadbytečnosti rozhoduje zaměstnavatel, takže to v žádném případě nemůže být vůle zaměstnance).
Re: Pravidla pro odstupné
Dost dobře nechápu, proč řešíte problém Anky, kde bylo naprosto jasné, že manžel na základě vlastního rozhodnutí uzavřel dohodu, což vylučuje podle citace z pojist.podmínek nebo smlouvy plnění pojišťovny. Kdyby nehrál frajera a nechal zam-tele, aby mu dal výpově´d, tak byl případ jasný a pojišťovna dle podmínek musela plnit.
K odstupnému-bylo zde přesně vysvětleno, co je a na základě čeho lze vyplácet odstupné, jde-li o jakékoliv plnění bez zákonných důvodů dle ZP, tak jde o odměnu nebo jinak nazvanou částku na rozchod a rozdíl je v zákonných odvodech.
V některých případech, upravených přesně zákonem jsou jakékoliv dedukce zbytečné,l prostě to tak je a není jiné cesty. Na vlastní názor má sice každý právo, ale je to v tomto případě k ničemu.
Re: Pravidla pro odstupné
Nemyslím tím tuto druhou diskusi, ale je dobře, že se tady takový dotaz položil, i to, že k němu byla tolik příspěvků. Bylo by dobré, když by se tady později napsal i konec, tedy jak to dopadlo. Je to určitě dobré pro další návštěvníky, aby si každý uvědomil, jaké následky a na co na všechno může mít unáhlené jednání.
Re: Pravidla pro odstupné
ano, to souhlasím, zajímavá byla ta původní diskuze
jistě to pomůže i ostatním, kteří mají hypotéku, aby nepodepisovali jen tak něco v zaměstnání (ani mě nenapadlo, že by to mohlo mít takový dosah následků...)
asi by měl člověk přejít všechny smlouvy kde s kým má (pojišťovny), aby se nedostal do malérů
Re: Pravidla pro odstupné
pokud už ale nebude pozdě něco napravovat, smlouva je podepsána, povinnost plnit-oboustranná- je sjednána za určitých podmínek a asi těžko půjde v případě něčeho podezřelého nebo nejasného měnit. Snad jen s makléřem dojednat možnou úpravu, případě výpověď a sjednat něco nového. Taky jsem toto řešil u dvou aut a nakonec jsem na tom ještě ušetřil.
Re: Pravidla pro odstupné
a copak to podle Vás tedy je, zaměstnanec(svéprávný) projevil podpisem svou vůli a tečka. Není vůbed rozhodující, kdo přišel s návrhem na uzavření dohody, může l to být klidně i zaměstnanec. Podstatné je, že se účastníci pracovněprávního vztahu na něčem dohodli a podepsali to.
Re: Pravidla pro odstupné
Pájo, v podmínkách se hovoří o ZTRÁTĚ zaměstnání z vlastní vůle zaměstnance. Nevím, jak by nakonec rozhodl případný soud, ale pořád mám pocit, že když zaměstnavatel rozhodne o organizační změně a nadbytečnosti zaměstnance (a že takto rozhodl svědčí to, že zaměstnanci bylo přiznáno - přesněji náleželo mu - odstupné), tak že nepůjde o ztrátu zaměstnání z jeho vůle, ale z vůle zaměstnavatele. Protože kdyby zaměstnanec ztratil zaměstnání ze své vůle (čili on sám by si přál to zaměstnání ztratit), odstupné by mu nenáleželo. Proto myslím, že právě na té formulaci "ztráta zaměstnání z vlastní vůle zaměstnance" by se dalo stavět.
Re: Pravidla pro odstupné
Já považuji podepsání dohody zaměstnancem za projev jeho svobodné vůle, nikdo ho nemůže donutit k podpisu a navíc, pokud se pamatuji, tak v tom původním textu dotazu bylo, že mu byla nastíněna v budoucnu výpově´d, ale on se rozhodl, že s těmi podrazáky nezůstane a odejde ihned. Tak to je podle mne jeho projev vůle skončit PP dohodou. Netvrdím, že by soud mohl případně ve sporu rozhodnout jinak, dnes nelze v žádném případě rozhodnutí soudu předvídat ani tam, kde je to nad slunce jasné.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
26. 9. 2010 18:21
Chci se zeptat zkušených, zda se může vyplatit odstupné i v případech neuvedených v ZP. Tedy, že se zaměstnavatel se zaměstnancem dohodne na odchodu a dá mu k tomu odstupné.