Hlavní navigace

Okamžité zrušení PP

  • (neregistrovaný) 90.180.168.---

    30. 9. 2010 16:41

    Dobrý den,
    prosím o radu, zaměstnanec nechodil celý měsíc do práce, odmítal vykonávat zadanou práci /je to řidič a když nebyly zakázky, zaměstnavatel po něm chtěl alespoň běžnou údržbu vozu, nebo přidělení jiného vozu, což také odmítl/ a proto chce zaměstnavatel ukončit pp. Dohodu zaměstnanec nechce podepsat a vzhledem k výše uvedenému chce zaměstnavatel ukončit pp okamžitě z důvodu hrubého porušení pracovní kázně.
    Chci se tedy zeptat - výpovědní lhůta nebude žádná, pracovní poměr se ukončí ihned?
    Jak je to s odstupným, náleží zaměstnanci?
    A pokud ano, počítalo by se z předcházejícího kal.čtvrtletí a když byl zaměstnanec na 60% mzdy z důvodu nedostatku práce, počítala by se za tyto měsíce mzda sjednaná ve smlouvě nebo skutečných 60%?
    Děkuji!

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 30. 9. 2010 16:46

      pája

      Re: Okamžité zrušení PP
      1. okam.zrušení PP dle § 55 odst. 1 psím.b)-žádná prac.kázeň,ale přesně ocitujte z toho § porušení povinností..atd.
      2. musíte v odůvodnění přesně a nezaměnitelně popsat, co a kdy vše porušil
      3. PP skončí dnem doručení rozhonutí zam-tele o ok.zrušení PP, žádná lhůta neběží, pokud doručíte osobně, převezme, dát podepsat převzetí, vzít si ale svědka, kdyby odmítl převzít, musíte mu sdělit, co je v rozhodnutí a když odmítne, tak napíšete na rozhodnutí záznam,. že odmítl převzít a podepíše to předávající a svědek,datum, čas, místo
      4. odstupné v žádném případě nenáleží

      POZOR na všechny náležitosti,ať to je nenapadnutelné u soudu.

    • 30. 9. 2010 17:01

      PetraPetra (neregistrovaný) 90.180.168.---

      Re: Okamžité zrušení PP
      Pájo, díky za info i za další rady!
      Hezký den
      Petra

    • 1. 10. 2010 8:10

      xy5

      Re: Okamžité zrušení PP
      a pokud uplatníte § 55 odst. 1b), pak tuto skutečnost musíte napsat na potvrz. o zaměstnání (není nárok na podporu v nezam.)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).