Hlavní navigace

Nárok na dávky

• (neregistrovaný) 90.177.143.---

17. 10. 2011 13:21

Dobrý den,
    několikrát jste mi dobře poradili a proto se na Vás obracím s dalším dotazem. Byla jsem OSVČ a právě jsem nastoupila na mateřskou dovolenou.Platila jsem si důchodové pojištění 2.539+ 200Kč nemocenskou.Bohužel na sociálním úřadě mi nejsou ochotni poradit a říct na co mám či nemám nárok.Proto bych se ráda zeptala zda-li nám nárok na nějaké přídavky př. bydlení, porodné..Nyní bydlím s přítelem v podnájmu ( přítel pobírá cca 20.000 ), ale hlášená jsem stále rodičů, kde 1 dospělí pobírá cca 13.000Kč čistého, 2 dospělí (včetně mě) jsou OSVČ a jedno dítě 8let, nájem je 6000Kč. Chci se zeptat, jestli bych měla na něco právo popřípadě kdy a kde se to vyřizuje, když na sociálním úřadě nic nevědí. Pokud jsem Vám dala neúplné údaje, prosím o nějakou tabulku pro laiky abych věděla jak to vypočítat. Děkuji, V.Hubáčková

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 19. 10. 2011 7:32

autorka

Dobrý den,

píšete, že jste si platila nemocenskou. Při splnění dalších podmínek (délka nemocenského pojištění) máte nárok na mateřskou dovolenou. Tu vyplácí OSSZ. Zřejmě nebude vzhledem k výši pojištění vysoká. Od narození dítěte můžete současně požádat o doplatek rodičovského příspěvku celkově do 7600 korun.  Žádá se u odboru státní sociální podpory - příslušný úřad práce. Zde si rovněž můžete požádat o porodné (nárok je vázán na stanovenou hranici příjmů v rodině, která v kalendářním čtvrtletí předcházejícím kalendářnímu čtvrtletí, ve kterém se dítě narodilo, je nižší než 2,4násobek životního minima rodiny), případně příspěvek na bydlení. Potřebné informace najdete například na portálu MPSV. Pokud si s výpočtem neporadíte, nevadí. Jednoduše příslušné žádosti podáte a vyčkáte, zda úředníci Váš nárok kladně posoudí.

Dagmar Kučerová  ;)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).