Hlavní navigace

Přefakturace nájemného

  • (neregistrovaný) 80.188.32.---

    4. 10. 2010 14:18

    Dobrý den, jsme firma, plátce DPH. Pronajímáme dalšímu plátci, firmě A, nebytové prostory, ty fakturujeme s DPH.
    Od dalšího plátce, firmy C, odebíráme elektřinu, tu také přefakturováváme firmě A s DPH. Ale firma A má od plátce C pronajatou místnost a firma C tento pronájem fakturuje nám a tento pak přefakturováváme firmě A zpět. Je to jen z důvodu zatím nezměněné smlouvy, správně by se mělo fakturovat přímo firmě A, ale než se smlouva změní, přefakturováváme.
    Tento nájem je bez DPH, tzn. naše firma neuplatnuje odpočet.
    Můžeme fakturovat tento nájem firmě A také bez DPH? Díky Katkaa

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 6. 10. 2010 12:28

      ucetni007

      Re: Přefakturace nájemného
      Dobrý den,
      v podstatě jde o podnájem, který se podle § 4/3/f ZDPH za nájem, tedy má stejný režim. Ve Vašem případě můžete využít ustanovení § 36/11, které se týká veškerého přeúčtování (nejen energií) a pokud neuplatníte odpočet, přeúčtujete za stejnou cenu a podle výkladu MF zaúčtujete přes zúčtovací vztahy 315 (nebo 378), čímž naplníte podmínku jednání jménem a na účet jiné osoby.
      Pokud je však B plátce, nevidím důvod, proč mu nájem neúčtovat s DPH.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).