Hlavní navigace

Vedlejší činnost

• (neregistrovaný) 89.29.39.---

23. 10. 2011 19:05

Dobrý den.
    Mám dotaz k vedlejší činnosti. Jsem zaměstnanec na plný úvazek. Platím tedy daň z příjmů, zdravotní i sociální pojištění. Od 1.1.2012 mám v úmyslu vyřídit si řivnostenský list. Jak budu platit daň z příjmů, sociální a zdravotní pojištění? Co, když budu mít pouze minimální příjmy (předpokládám do 5000 Kč. měsíčně). Budu muset platit nějaké zálohy? Minimální daň? ......
    Dík za odpověď.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 23. 10. 2011 19:15

Anna23 (neregistrovaný) 89.24.176.---

nejsem expert, určitě odpoví někdo,kdo to podá lépe .-) ale ano, jakmile jsi sám na sebe, musíš začít platit sociální a zdravotní pojištění, které se ti pak bude vyměřovat každý rok podle tvého příjmu. Daň se vypočítává koncem roku podle příjmů/nákladů - takže samozřejmě ze začátku nebudeš platit nic, pokud budeš v mínusu, jako většina začínajících podnikatelů .-) Občas jsou právě částky za sociální větší než daně

• 23. 10. 2011 20:02

Rop

Anna23 evidentně expert není ... respektive o vedlejší činnosti toho ví stejně jako exposlankyně Jacques o biomase.

Zálohy na zdravotní ani sociální v prvním roce se neplatí.

Platí se pouze doplatek na konci roku (respektive na začátku následujícího). Zdravotní vždy při zisku, sociální při zisku nad cca 57 000 Kč. Daně - bůh suď ... počítej s 15 % ze zisku, pak můžeš být jen mile překvapen (hypotéky a další nesmysle, které lze uplatnit jen jednou za rok).

V dalších letech neplatíš zálohy na zdravotní, na sociální jen pouze pokud jsi v předchozím roce se dostal nad ten zisk 57 000 Kč (každoročně se to zvyšuje).

Doplatek pak funguje už stejně.

• 24. 10. 2011 21:33

Libor (neregistrovaný) 192.168.1.---

Dík za odpověď. Jak je to s doplatky - už vím. Ale co se stane, když budu platit zálohy na sociální ve výši určené ze zisku předchozího roku a v aktuálním roce budu mít ztrátu? Na straně jedné musím doplatit rozdíl. A co, když to bude naopak? Vrátí mi stát přeplatek?

• 24. 10. 2011 22:18

Rop

Ano ... pokud doplatek bude 0 Kč  a na zálohách bude zaplaceno 5 000 Kč pak stát 5 000 Kč vrátí ... od toho to jsou zálohy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).