OT: takhle se vydělávají peníze!

  • 4. 11. 2010 11:38

    MF DNES odkryla detaily podivných okolností armádní zakázky na nákup terénních automobilů Tatra. A to díky odposlechům, které v letech 2006 a 2007 pořídila vojenská tajná služba. Když na konci roku 2006 tehdejší ministr obrany Jiří Šedivý kontrakt za 2,6 miliardy podepsal, byl už obchod dávno v hledáčku agentů.
    Vojenská tajná služba se do případu vložila kvůli podezření na manipulaci zakázky a možné uplácení. Bývalý šéf vojenské tajné služby Miroslav Krejčík říká, že o obchodu s Tatrou existovaly pochybnosti od začátku. "Naším úkolem bylo identifikovat, zda se v tom procesu dělo něco nekalého. A samozřejmě dělo," vzpomíná Krejčík.
    Agenti odposlouchávali třeba brněnského podnikatele a konzultanta Pavla Stoška. "To jsou kecy, že se krást nemá, že všichni z toho musí mít profit, a takový kydy. To je o ničem," říkal Stošek do telefonu. Že ho slyší i někdo jiný, než ten s kým hovoří, netušil.
    Paradoxem je, že ačkoliv z telefonátů vyplývalo, že vedlejším produktem zakázky bude mnohamilionová provize pro lobbisty, stát nakonec obchod s Tatrou Kopřivnice uzavřel. Dokonce i přes to, že se cena jednoho nákladního vozu v průběhu času zvýšila z 1,5 milionu na 3,2 milionu.
    Stošek díky smlouvě s Tatrou inkasoval svou provizi. Firma mu dosud vyplatila 28,6 milionu korun. Z odposlechů, které má MF DNES k dispozici, vyplývá, že se o peníze dál dělil. V jednom z telefonátů naznačil, že část peněz jde lidem ve velmi vysokých funkcích.
    Zpravodajci sledovali celou skupinu vyjednavačů nákupu tatrovek několik let. Středem jejich zájmu však byl právě Stošek, voják, který dříve pracoval na ministerstvu obrany. Díky tomu disponoval velmi dobrými kontakty. O nekalostech vojenští agenti informovali ministra Šedivého. On sám k tomu dnes říká: "Okamžitě jsem se tázal, zdali s tím lze něco udělat. Bylo mi řečeno, že ta věc byla předána policii." To ho prý uklidnilo a smlouvu podepsal.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).