Hlavní navigace

Náhrada mzdy za pracovní neschopnost

  • (neregistrovaný) 188.75.186.---

    4. 11. 2010 12:05

    Dobrý den, zaměstnankyně byla od 24.9. do 10.10. v dočasné pracovní neschopnosti. Prosím o sdělení, za které dny bude náležet náhrada mzdy. A dále: průměrný hodinový výdělek se vypočte ze součtu hrubých mezd za předchozí kalendářní čtvrtletí děleno počet odpracovaných hodin za toto období? Děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 4. 11. 2010 12:14

      Kara (neregistrovaný) 82.113.44.---

      Re: Náhrada mzdy za pracovní neschopnost
      Pokud pracuje od pondělí do pátku, je 14 dní od 24.9. do 7.10. V tomto období je 10 prac. dnů (svátek se bere jako pracovní), Vy ale za první 3 pracovní dny náhradu platit nebudete, až za další 7 prac. dnů. Takže náhrada bude za dny 29.9.-1.10. a 4. - 7. 10.
      Průměrný hodinový výdělek je ten, který v příslušném měsíci používáte např. pro placení dovolené. Tzn. že pro náhradu v září použijete průměr, který byl vypočítaný z výdělků ve 2. čtvrtletí, pro náhradu v říjnu ten, který byl vypočítaný z výdělků ve 3. čtvrtletí.
      Je to součet hrubých mezd snížený o peníze za všechny náhrady (dovolená, svátky, lékař apod.) podělený skutečně odpracovanými hodinami v tom kal. čtvrtletí. Pokud je ale odměňovaná měsíční mzdou a svátek neplatíte zvlášť, je výpočet trošku jiný.

    • 4. 11. 2010 12:24

      Eliška (neregistrovaný) 188.75.186.---

      Re: Náhrada mzdy za pracovní neschopnost
      Pracovnice má měsíční mzdu. Jak tedy bude, prosím, výpočet vypadat? Děkuji.

    • 4. 11. 2010 12:31

      Kara (neregistrovaný) 82.113.44.---

      Re: Náhrada mzdy za pracovní neschopnost
      Sečtete hrubé mzdy v rozhodném čtvrtletí, od nich odečtete hrubé částky za dovolenou, lékaře a ostatní náhrady v tomtéž čtvrtletí (svátek neodečítáte, protože ten jste průměrem neplatili). Pak sečtete v tomtéž čtvrtletí skutečně odpracované hodiny a k nim přičtete hodiny, které byly ve svátek (ale které nepromarodil). Vypočítané peníze podělíte vypočítanými hodinami. Vždyť tyto průměry musíte počítat každé čtvrtletí, copak Vy neplatíte lidem dovolené?

    • 4. 11. 2010 12:34

      Eliška (neregistrovaný) 188.75.186.---

      Re: Náhrada mzdy za pracovní neschopnost
      Děkuji za zprávu. Dovolené platíme, ale já jsem právě nastoupila místo předešlé pracovnice, tudíž jsem v tomto ohledu nebyla proškolena a tudíž dávám dotaz.

    • 4. 11. 2010 13:45

      xJ (neregistrovaný) 213.192.2.---

      Re: Náhrada mzdy za pracovní neschopnost
      Ovšem něco jiného je náhrada za dovolenou a něco jiného je náhrada za nemoc . Tam ještě musí docházet k redukci viz.
      § 192 zákoníku práce.

    • 4. 11. 2010 14:14

      Eliška (neregistrovaný) 188.75.186.---

      Re: Náhrada mzdy za pracovní neschopnost
      O redukci vím. Děkuji.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).