Re: Obcházení Zákoníku práce ???
pokud máte mzdu SJEDNÁNU, nelze ji bez souhlasu zaměstnance snižovat. POkud ji máte stanovenu MZDOVÝM VÝMĚREM, tak ji může zam-tel snížit, změnit, krátit-dle svého rozhodnutí. Musí jen dodržet min. zaručenou mzudu pro přísl.skupinu prací dle NV 567/2006 Sb.V takovém případě je to v souladu se ZP.
Re: Obcházení Zákoníku práce ???
Mně se strašně líbí, jak firma jela samospádem, majitelé nemuseli nic dělat a všechno vlastně oddělali zaměstnanci. Podívejte se na to opačně: majitel je ten, kdo do firmy vložil peníze a kdo v případě neúspěchu o ně přijde. Majitel je ten, který si bere provozní úvěr, při kterém podepisuje bance směnku. Majitel je ten, který riskuje. Buď bude mít zisk - ten je jeho - nebo nebude a prodělá třeba i kalhoty. Zaměstnanec se člověk, který se nechá "najmout" a buď si za svoji práci peníze smluví nebo v případě, že si je nesmluví, mu zaměstnavatel stanoví mzdu sám. Vy jste si mzdu nesmluvili, takže Vám mzdu stanovil - nedovedu posoudit, zda vzhledem k druhu práce, regionu apod. nepřiměřeně malou, velkou nebo tak nějak jako ji mají jinde v podobných firmách. Sama píšete, že když firma vydělávala, dostávali jste prémie. Když zakázky ubudou a tím ubude peněz, tak Vás už nemůžou platit jako dřív, to dá rozum. Kdybyste měli ty peníze smluvené, tak by to majitelé museli řešit jinak - bez Vašeho souhlasu by Vám je snížit nemohli, a protože by ale peníze nebyly, tak by třeba i firma padla a o zaměstnání byste přišli. Každopádně se zaměstnanci nepodílí ani na zisku ani na ztrátě. Mohou dostat odměny a tím je zisk majitele menší. Ale na ztrátě se nepodílí.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
8. 11. 2010 11:45
Můžete nám prosím poradit? Jedná se o problém se zaměstnavatelem. Firma byla v minulosti velmi úspěšná, obrat až přes 100 milionů ročně. Nyní je však nedostatek zakázek, lépe řečeno, firma se namlsala z minulosti, všechnu práci obstarali zaměstnanci z dělnických profesí, takže manažeři = majitelé se nemuseli o nic starat, firma běžela samospádem. Nyní, když je krize, zjistilo se, že majitelé nedokážou sehnat jinou práci, než tu, kterou měli jistou před krizí. Tam ale skončil příliv finací, zakázka byla uzavřena. Přišli tedy s tím, že lidem sáhnou na mzdu. Chtějí zrušit prémiovou složku, která činí až 40% výdělku. Mzda je sjednána zvlášť ve mzdovém listu, takže to asi mohou, jde o nenárokovou složku mzdy. Nám se ale zdá, že je to obcházení zákona, protože by mělo platit, že pokud dojde k úbytku poptávky po službách zaměstnavatele, jak je popsáno v ZP § 209 odst. 1), mělo by se jednat o překážku v práci na straně zaměstnavatele. V dobách, kdy firma prosperovala, si majitlé rozdělovali zisk, aniž by nějak lépe ohodnotili zaměstnance. Nyní však po zaměstnancích chtějí, aby se na řešení krize podíleli snížením mzdových prostředků, je to v pořádku? Vypadá to, že se tím snaží uspořit na odstupném, protože lidé raději dají sami výpověď, to snížení je razantní. Tady ale hrozí to, že dostanou od nového roku daleko menší podporu, pokud dají výpověď zaměstnavateli, ačkoli je k tomu vlastně donutí. Na to se však nikdo ptát nebude. Lze se vůbec proti tomu nějak bránit? Děkujeme předem za rady.