Ospo.

  • (neregistrovaný)

    8. 11. 2010 14:25

    Chtěla jsem v naší prodejně založit odborovou organizaci. Nepodařilo se mi dát dohromady potřebných 5 lidí. Jde o společnost, která má v republice desítky prodejen. Můžu být členka Ospo v prodejně v sousedním městě?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 8. 11. 2010 14:37

      pája

      Re: Ospo.
      ANO
      Vznik odborové organizace probíhá na dvou úrovních. Nejdříve vznikne přípravný výbor, který musí mít nejméně tři členy – zaměstnance. Nejméně jeden z těchto zaměstnanců musí být starší 18 let a i když to není výslovně v zákoně uvedeno, z povahy věci vyplývá, že by všichni členové měli být vybaveni pracovněprávní subjektivitou. Tento přípravný výbor založí odborovou organizaci. Ve druhém stupni přípravný výbor oznámí vznik odborové organizace Ministerstvu vnitra České republiky a podá návrh na její evidenci. Odborová organizace se pak stává právnickou osobou dnem následujícím poté, kdy Ministerstvu vnitra ČR byl doručen návrh na její evidenci.

      Zákon stanoví, že k návrhu na evidenci musí členové přípravného výboru přiložit stanovy ve dvojím vyhotovení, které musejí obsahovat název odborové organizace, sídlo, cíl činnosti odborové organizace, orgány odborové organizace, způsob jejich ustavování, určení orgánů a funkcionářů oprávněných jednat jménem odborové organizace, ustanovení o organizačních jednotkách, pokud budou zřízeny a pokud budou jednat svým jménem a zásady hospodaření. Vznik sdružení, jeho název a sídlo oznámí ministerstvo do 7 dnů po registraci Českému statistickému úřadu, který vede evidenci.

    • 8. 11. 2010 15:31

      H.S. (neregistrovaný)

      Re: Ospo.
      Myslela jsem jestli bych mohla být členkou Odborové organizace pracovníků obchodu Tesca. Ta již existuje, ale na naší pobočce nikdo do odborů , mimo mě, nechce.

    • 8. 11. 2010 18:05

      pája

      Re: Ospo.
      PROČ NE, KDYŽ vÁS PŘIJMOU ZA ČLENA.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).