Re: pracovní poměr na dobu určitou
---------------
Taky souhlasím, je zbytečný dávát jim něco na vědomí.... ale pozor na aktivitu zaměstnace, tj. aby nezačal makat i když mu uběhla doba určitá (stačí, že víte že dále pracuje), tak pak se mění PP na dobu neurčitou (§ 65/2 ZP).
Re: pracovní poměr na dobu určitou
I když je pra.poměr sjednán na dobu určitou dle zákona jste povinna
zaměstnance před ukončením prac.poměru ho upozornit, že mu
končí prac. smlouva, protože pokud bude chodit dál do práce,trak se prac.poměr mění z určité doby na dobu n eurčitou!!!! Pošlete mu doporučený dopis, že ho upozorňujete, že mu ke dni... končí s Vámi prac.poměr/samozřejmě vypsat firmu atd./ a nebo mu to předejte v práci a aby Vám ten dopis podepsal,protože Vy potřebujete doklad /pod.lístek/, že jste ho upozornila, že mu prac.poměr končí
Re: pracovní poměr na dobu určitou
Samozřejmě, že žádný zákon tuto povinnost neukládá. Z praxe ale vím, že pokud je to jeden PP na dobu určitou, nic se nedává na vědomí. Jsou ale zaměstnavatelé, kteří opakovaně uzavírají PP na dobu určitou, prodlužují např. po půl roce a tam jsem se setkala s tím, že před vypršením doby určité dávají zaměstnancům ústně nebo písemně na vědomí , zda s nimi počítají i nadále a budou PP prodlužovat a nebo nepočítají. V takovém případě to považuji za jakousi "morální", ne zákonnou povinost vůči zaměstnancům, kteří opakovaně nevědí co bude za půl roku a mohou se tak trošku dopředu připravit.
Re: pracovní poměr na dobu určitou
Opravdu upozorněte,že pracovníkovi končí prac.poměr, protože
pokud bude nadále chodit do práce, tak se prac. poměr změní dobu neurčitou !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! a pak je problém skončit prac. poměr..................
kromě ZP ještě se musí prostudovat OZ, kde jedno vylučuje druhé................
Re: pracovní poměr na dobu určitou
Prosím Vás, tím že ho upozorníte, přece 100% nevyloučíte, že on přesto dalšího dne nepřijde. A i kdyby přišel a pracoval, musela by to být práce s vědomím zaměstnavatele, aby se jeho prac. poměr změnil na neurčito. Pracovní poměr končí dnem uvedeným ve smlouvě, pokud se obě strany nedohodly na prodloužení. Takže když mu v den skončení prac. poměru předáte potvrzení o zaměstnání, je jasné, že pracovní poměr skončil a on nemá druhý den v zaměstnání co dělat.
A jak mám rozumnět tomu OZ, kde jedno vylučuje druhé?
Re: pracovní poměr na dobu určitou
Je vidět, jak je tady spousty účetních naivní !!!!
Řešili jsme soudně případ, kdy pracovník přišel do práce
i po skončení prac.poměru, Samozřejmě soud vyhrál, protože mi jsme neměli žádný doklad o tom, že jsme ho upozornili, že
mu prac. poměr končí. Soudkyně řekla, to co už tady bylo psáno, že pokud je prac. smlouva na dobu určitou a pracovník dojde do práce i po tomhle termínu a "pracuje" , tak se prac. poměr považuje změněný na dobu neurčitou !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
takže opravdu na to pozor a raději zaslat doporučeně a podací lístek si dat k tomu dopisu. Holt někteří pracovníci jsou vynalézavý.................. a hned letí na inspektorát práce atd.
Re: pracovní poměr na dobu určitou
Zřejmě nechápete význam věty "pracovat s vědomím zaměstnavatele. Já jsem psala o tom, že i když ho upozorníte, tím mu nezabráníte, aby přišel mazaně druhý den do práce a pracoval. A pokud o tom zaměstnavatel ví, že pracuje, a nechá ho, tak to, že jste ho upozornili, by Vám bylo také houby platné. Ten soud byste prohráli i v tomto případě i kdybyste mu předem poslali několik upozornění, protože jste ho nechali po skončení pracovního poměru vykonávat práci. Nezáleží na tom, jestli ho upozorníte nebo ne. Záleží na tom, jestli on den poté, co měl pracovní poměr skončit, pracuje. Ale ta práce ale musí být S VĚDOMÍM zaměstnavatele.
Pokud on přišel na pracoviště, kde žádný zástupce zaměstnavatele nebyl, pak pracoval BEZ vědomí zaměstnavatele a tímto jste se u soudu měli bránit.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
9. 11. 2010 13:43
Dobrý den, ráda bych se optala zkušenějších. Zaměstnanci končí pracovní poměr na dobu určitou k 30.11. Píšete těmto zaměstnancům někdo dopis (nebo cokoli jiného) jako upozornění, že jeho pracovní poměr končí k tomuto datu a že s ním již nová pracovní smlouva(respektive dodatek) sepsána nebude. Nebo necháte takový pracovní poměr ukončit k tomuto datu, 30. mu dáte zápočťák a už prostě nic nesepisujete? Moc děkuji za Vaše rady a zkušenosti.