Hlavní navigace

Rozvaha - tápu a tápu

 • (neregistrovaný) 86.49.13.---

  4. 12. 2010 15:33

  Pro někoho legrace, pro mě katastrofa. Rozvaha! Některý účet je pouze na straně aktiv a jiný poze na straně pasiv? Např. účet 343, nebo 331 vychází buď do aktiv nebo pasiv podle rozdílu strany MD-DAL podle toho jestli vyjdou závazky nebo pohledávky? Neví někdo o nějaké snadno zapamatovatelné pomoci pro blbce?

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 4. 12. 2010 18:59

   xxx (neregistrovaný) 88.101.105.---

   Re: Rozvaha - tápu a tápu
   Obávám se, že tápat budete do té doby, dokud nepochopíte k čemu rozvaha slouží. Stručně řešeno k přehlednému uspořádání majetku (aktiv)a jeho zdrojů(pasiv). Předpokládám, že studujete účetnictví, takže pokud vám vyučuijící nedokáže vysvětlit které položky a proč se řadí v rozvaze právě do aktiv či pasiv, vyměnte
   ho(ji). Jen tak mimochodem, účet 343 může být skutenčně v rozvaze uveden buď v aktivech nebo v pasivech. Řídí se to tím, zda jeho zůstatek představuje pro firmu pohledávku nebo závazek. Ale účet 331 je závazkovým účtem, takže jeho zůstatek by měl být vždy na straně dal, takže v pasivech.

  • 5. 12. 2010 13:40

   zs (neregistrovaný) 86.49.61.---

   Re: Rozvaha - tápu a tápu
   Lapidárně řečeno: aktiva=majetek firmy a pasiva=odkud jsem na něj (na ten majetek) vzala.
   Čili: aktiva: jednotlivé složky majetku firmy (tj. majetek firmy podle složení: např. stroje, PC, auta, neuhrazené pohledávky, peníze v bance,...) a pasiva jsou zdroje financování tohoto majetku (tj. majetek firmy podle zdrojů), např. závazky dosud neuhrazené, úvěry, zisk z minulých let.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).