Hlavní navigace

Daňový odpis - přerušení

  • (neregistrovaný) 188.120.211.---

    16. 12. 2010 7:21

    Dobrý den,
    máme v majetku poměrně drahý měřící přístroj, pro který jsme bohužel v letošním roce neměli využití /tedy na zakázce měření nebyly žádné tržby/. Musím přerušit daňový odpis, když defacto tyto výdaje /odpisy/ nebyly vynaloženy na dosažení, zajištění a udržení příjmů?
    Ptala jsem se několika daňových poradců, ale jaksi k tomu každý přistupuje subjektivně...
    Tak prosím zdejší fórum o radu.
    Děkuji moc

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 16. 12. 2010 10:06

      Marih (neregistrovaný) 188.120.211.---

      Re: daňový odpis - přerušení
      Máme na to nějaký paragraf?
      Mám z toho trochu obavy, pokud odpis uplatním, tak se mi sníží DPPO o 600.000 Kč. Což už je pro naší firmu dost, kdyby nám z toho FÚ měl posléze doměřit nějaké penále...
      děkuji

    • 16. 12. 2010 10:18

      Vlad

      Re: daňový odpis - přerušení
      Odpisy řeší § 26 a násl. ZDP. Řešení Vašeho konkrétního případu v něm samozřejmě nenajdete. Vezměte si ale případ, že 31.prosince si pořídíte např. auto včetně zaevidování na DI. Nikdo nebude zpochybňovat uplatnění daňových odpisů i když s ním ten den nevyjedete. Uplatnění daňových odpisů ale zůstává jen na Vašem rozhodnutí. Pokud nechcete, nemusíte je uplatnit.

    • 16. 12. 2010 10:21

      Marih (neregistrovaný) 188.120.211.---

      Re: daňový odpis - přerušení
      My bychom právě daňové odpisy uplatnili rádi. Děkuji Vám za konzultaci a přeji krásný i když mrazivý den.

    • 16. 12. 2010 12:30

      Zdena R (neregistrovaný) 78.102.137.---

      Re: daňový odpis - přerušení
      Pokyn D-300 k § 24/2: "Výdaje (náklady) vymezené v § 24 odst. 2 zákona jsou daňovými výdaji podle § 24 odst. 1 zákona bez ohledu na skutečnost, zda slouží k dosažení, zajištění nebo udržení zdanitelných příjmů za předpokladu, že v příslušném ustanovení není omezující podmínka jinými ustanoveními tohoto zákona nebo jiného zvláštního právního předpisu (např. § 24 odst. 2 písm. j) bod 5 zákona)."

      Odpisy HM uplatňujete podle § 24/2/a) ZDP.
      Rozdíl mezi odstavci 1 a 2 § 24 je v tom, že výdaje podle odstavce 1 musí být svázány s příjmy (stačí s očekávanými příjmy), kdežto výdaje podle odst. 2 nejsou podmíněny souvislostí s příjmy, ale s činností poplatníka.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).