Hlavní navigace

Leasing - předčasné splacení

  • (neregistrovaný) 178.77.208.---

    4. 1. 2011 21:38

    Moc prosím o radu a kontrolu. Dopředu děkuji.
    V listopadu koupil podnikatel na FO (nepl. DPH, vede DE) OA na leasing, který měl trvat 48 měsíců. Do daní uplatnil každoročně poměrnou část akontace a splátek. V prosinci 2010 leasing předčasně doplatil.
    Vstupní cena auta byla 526.553,-Kč
    Odpisy:2007 - 74.770,- Kč, 2008(9,10) - 117.158,- Kč. Zůstatková cena pro porovnání s kupní cenou 100.309,- Kč. Kupní cena dle dohody o ukončení leasingu byla cca 78 tis. Kč. Jestli jsem to dobře pochopila, tak je ZC vyšší než kupní cena a budu muset dodanit uplatněné odpočty. Pochopila jsem §24, odst. 5 správně?

    Ještě jednou moc děkuji za radu a kontrolu.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 4. 1. 2011 21:39

      Kača1 (neregistrovaný) 178.77.208.---

      Re: Leasing - předčasné splacení
      Jednalo se o uzavření leasingové smlouvy v listopadu 2007.

      >Moc prosím o radu a kontrolu. Dopředu děkuji.
      >V listopadu koupil podnikatel na FO (nepl. DPH, vede
      >DE) OA na leasing, který měl trvat 48 měsíců. Do daní
      >uplatnil každoročně poměrnou část akontace a splátek. V
      >prosinci 2010 leasing předčasně doplatil.
      >Vstupní cena auta byla 526.553,-Kč
      >Odpisy:2007 - 74.770,- Kč, 2008(9,10) - 117.158,- Kč.
      >Zůstatková cena pro porovnání s kupní cenou 100.309,-
      >Kč. Kupní cena dle dohody o ukončení leasingu byla cca
      >78 tis. Kč. Jestli jsem to dobře pochopila, tak je ZC
      >vyšší než kupní cena a budu muset dodanit uplatněné
      >odpočty. Pochopila jsem §24, odst. 5 správně?
      >
      >Ještě jednou moc děkuji za radu a kontrolu.

    • 5. 1. 2011 8:35

      LeaX (neregistrovaný) 88.102.191.---

      Re: Leasing - předčasné splacení
      Aby byl Váš výpočet správný, je třeba v roce 2010 uplatnit jen 50% odpisu a jednotlivé odpisy mít zaokrouhlené na korunu nahoru.
      To však nic nemění na znění § 24/5 ZDP. Takže dodanění 2010.
      Následně postup dle § 29 ZDP. Uvedená situace není tak tragická v případě, že se v tomtéž roce podaří auto i dále prodat.

    • 5. 1. 2011 8:56

      Kača1 (neregistrovaný) 178.77.208.---

      Re: Leasing - předčasné splacení
      Tak teď jsem se v tom nějak ztratila. Pokud bych auto prodala např do osobního vlastnictví (převedla bych jej z IČ na RČ), tak to pro mě znamená co? Nějak jsem to přesně asi nepochopila.

    • 5. 1. 2011 12:11

      LeaX (neregistrovaný) 88.102.191.---

      Re: Leasing - předčasné splacení
      >>>Jednalo se o uzavření leasingové smlouvy v listopadu
      >>>2007.
      >>>
      >>>>Moc prosím o radu a kontrolu. Dopředu děkuji.
      >>>>V listopadu koupil podnikatel na FO (nepl. DPH, vede
      >>>>DE) OA na leasing, který měl trvat 48 měsíců. Do daní
      >>>>uplatnil každoročně poměrnou část akontace a splátek.
      >>>>V
      >>>>prosinci 2010 leasing předčasně doplatil.
      >>>>Vstupní cena auta byla 526.553,-Kč
      >>>>Odpisy:2007 - 74.770,- Kč, 2008(9,10) - 117.158,- Kč.
      >>>>Zůstatková cena pro porovnání s kupní cenou 100.309,-
      >>>>Kč. Kupní cena dle dohody o ukončení leasingu byla
      >>>>cca
      >>>>78 tis. Kč. Jestli jsem to dobře pochopila, tak je ZC
      >>>>vyšší než kupní cena a budu muset dodanit uplatněné
      >>>>odpočty. Pochopila jsem §24, odst. 5 správně?
      >>>>
      >>>>Ještě jednou moc děkuji za radu a kontrolu.
      >>Aby byl Váš výpočet správný, je třeba v roce 2010
      >>uplatnit jen 50% odpisu a jednotlivé odpisy mít
      >>zaokrouhlené na korunu nahoru.
      >>To však nic nemění na znění § 24/5 ZDP. Takže
      >>dodanění
      >>2010.
      >>Následně postup dle § 29 ZDP. Uvedená situace není
      >>tak
      >>tragická v případě, že se v tomtéž roce podaří auto i
      >>dále prodat.
      >
      >Tak teď jsem se v tom nějak ztratila. Pokud bych auto
      >prodala např do osobního vlastnictví (převedla bych
      >jej z IČ na RČ), tak to pro mě znamená co?
      V tomto případě nic. "Prodej do osobního" vlastnictví je nesmysl, prodávat můžete jen někomu jinému.

      Nějak jsem to
      >přesně asi nepochopila.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).