Hlavní navigace

Rodičovská dovolená

• (neregistrovaný) 86.61.190.---

8. 11. 2011 10:41

Dobrý den,
    mám dotaz ohledně čerpání rodičovské dovolené. Dítě se narodilo 7.4.2010, rodičovskou dovolenou si zaměstnankyně zvolila na 2 roky, což je do 7.4.2012.  Jak vyřešit to, že zaměstnankyně se nechce vrátit do práce, chce prodlužovat do té doby, než otěhotní podruhé. Lze žádat úřad práce o prodloužení rodičovské bez příjmů až do 3 let věku? Chce tak učinit z toho důvodu, že až se jí podaří otěhotnět podruhé, čerpala by nemocenské dávky. Nevím si s tím rady, mohli byste mi poradit? A jak by to bylo se SP a ZP? Děkuji.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 9. 11. 2011 10:13

autorka

Dobrý den,

je třeba si uvědomit zásadní rozdíl mezi rodičovskou dovolenou podle zákoníku práce a rodičovským příspěvkem jako dávkou státní sociální podpory. Z pohledu zaměstnavatele má zaměstnankyně nárok na rodičovskou dovolenou do 3 let věku dítěte. Jiné je to s rodičovským příspěvkem. Ten již bude mít vyčerpán.  To však jako zaměstnavatel řešit nemusíte.

Můžete jen doporučit možný postup. Napadají mě dvě varianty (může jich být i více):
      1. Zůstat na rodičovské dovolené bez nároku na rodičovský příspěvek do tří let věku dítěte (sociální pojištění se neplatí, není žádný příjem, z hlediska zdravotního pojištění bude zaměstnankyně osobou, za kterou platí pojistné stát).
      2. Ukončit rodičovskou, "nastoupit" do zaměstnání a do porodu být na neschopence (pro zaměstnankyni výhodnější, nezůstane bez prostředků, ale zaměstnavatel bude mít náklady s náhradou mzdy. Při této variantě musí být samozřejmě těhotná).   

Dagmar Kučerová  ;)     

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).