Hlavní navigace

Zdravotní pojištění při skončení pracovního poměru

• (neregistrovaný) 82.99.136.---

13. 11. 2011 8:56

Dobrý den, chtěla bych se zepatat, zda se musí zaplatit zdravotní pojištění za zaměstnance, který byl v pracovním poměru od 1.9. do 4.10. - za měsíc září byla klasicky vypočtena mzda, odvedeno ZP a SP. V měsíci říjnu byl s tímto zaměstnancem rozvázán pracovní poměr ve zkušební době ke dni 4.10. - za říjen neodpracoval žádné hodiny. Je povinnost odvést aspoň nějaké minimální pojištění za tyto 4 dny a jak se vypočítá? Tento zaměstnanec se v měsíci říjnu nahlásil na pracovní úřad.

Děkuji moc za radu.

Markéta

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 13. 11. 2011 14:37

Rop

Já bych to udělal takto:

zaměstnanec by mě měl donést potvrzení, že se přihlásil na ÚP - tj. plátcem pojistného se za něj stal stát.

Zdravotní pojištění pak nemusí být zaplaceno v minimální výši, ale pouze ve výši 13,5 % z hrubé mzdy (9 % zaměstnavatel, 4,5 % zaměstnanec). Tj. pokud je hrubá mzda 0 Kč pak i ZP a SP bude 0 Kč :-)

Pokud by to zaměstnanec neprokázal, pak by se muselo odvést alespoň 1080 Kč na ZP s tím, že výpočet bych udělal klasický (viz výše) a rozdíl by musel doplatit zaměstnanec ze svého. Čili při 0 Kč hrubé mzdy by mi zaměstnanec musel zaplatit 1080 Kč, které bych poslal na jeho ZP.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).