Hlavní navigace

Odepsání nevymahatelné pohledávky

  • (neregistrovaný) 213.29.220.---

    27. 1. 2011 11:23

    Dobrý den,

    máme pohledávky u zahraniční firmy, která zkrachovala (splatnost v roce 2008 a 2009). Nepřihlásili jsme se do insolvenčního řízení. Můžeme odepsat část pohledávky do daňových nákladů? Pokud ano, kde to prosím najdu v zákoně.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 27. 1. 2011 11:29

      ZZ. (neregistrovaný) 90.180.27.---

      Re: Odepsání nevymahatelné pohledávky
      řiďte se § 8, 8a - c Zákona 593/1992 Sb. o rezervách

    • 27. 1. 2011 11:57

      jiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiik (neregistrovaný) 213.29.220.---

      Re: Odepsání nevymahatelné pohledávky
      Jestli to tedy dobře chápu, tak můžeme vytvořit opravnou položku do výše 20% a bude to daňově uznatelný náklad? Jak to prosím bude s kurzovými rozdíly? A jak se prosím účtuje?

    • 27. 1. 2011 12:06

      ZZ. (neregistrovaný) 90.180.27.---

      Re: Odepsání nevymahatelné pohledávky
      Nevím, jakou částku Vám celkem dluží, zřejmě více jak 30 tis. a zřejmě se vlezete do §8a¨. V tom případě můžete jednorázově vytvořit opr.položku 20% z pohledávky a již nikdy nic víc.
      Vypočtenou částku oprav.položky proúčtujete 558/391.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).