Hlavní navigace

Podnikani ze zahraničí

• (neregistrovaný) 88.15.207.---

14. 11. 2011 20:53

Dobry vecer!

Ziji a pracuji 5 let ve Spanelku. Rada bych si otevrela v rodnem meste obchod s textilem, s tim, ze bych pracovni pomer zde neprerusila. V CR mam stale trvale bydliste. Zaregistrji se jako zivnostnik v CR.

Zbozi chci nakupovat ve spanelskych velkoskadech. Jak funguje DPH? Zbozi z VO si MO koupi bez dane a pote se dan plati pri prodeji v CR?

Muzete mi, prosim, take poradit, byla bych povinna platit v CR socialni a zdravotni pojisteni?

A nejake obecne rady a typy pro zacinajiciho maloobchodnika,  :)

Dekuji.
    Lenka.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 15. 11. 2011 9:50

Lenka (neregistrovaný) 88.15.207.---

Dobre rano, pane Pavel!

Ano, budu ve Spanelsku, alespoñ pro zatim, ale rada bych podnikala z Cech. Takhle si to tedy planuji, ale opravdu nevim, jak zacit.

Diky moc.
      Lenka

• 15. 11. 2011 12:06

buffalo (neregistrovaný) 90.181.68.---

já žiji ve španělsku přes 20 let a mám zase jiný problém.chtěl bych za pomocí nejlépe tichého společníka zakoupit některou z mnoha starých a opuštěných zemědělských farem v turisticky velice atraktívních oblastech aragónského toskánska www.matarranya.org , www.maestrazgo.org ,www.turismomaestrazgo.com a tuto pak zrevitalizovat na rurální ekoagrohotel s hipoturistickým, outdoorovým centrem a smíšenou ekoagrofarmou. obeslal jsem několik soutěží podnikatelských plánů avšak hodnotitelé si vesměs nevěděli rady s tím, jak posoudit ziskovost podniku, když neměli ani přehled či zkušenost z podobných zařízení v česku, kde zemědělská politka spíše likviduje drobné farmáře než aby jim pomáhala jako tomu je třeba v německu nebo španělsku. jakou pomoc v získání některé z vhodných farem bych z těch různých fondů mohl využít k nákupu půdy a nemovitosti k těmto účelům ? v mém green business planu se vlastně slučují 3 projekty, které se vzájemně doplňují - hotelnictví + agroturistika + farmaření. jelikož farmy jsou často dosti rozsáhlé, je možno uvažovat o produkci masa ve větší míře a i k samotnému, přednostnímu 100 % zásobování vlastní resturace ekohotelu a tímto i významným způsobem snížit provozní náklady.
      dostal jsem také 1 nabídku na euroleasing na nákup nemovitosti se splatností 25 let. je toto vůbec možné ? všude jsem jen našel nabídky na pořízení auta či stavebních strojů tímto způsobem. je to možné i u nemovitostí ? kdybych měl méně než 40 let, mohl bych vstoupit do tzv. programu 1. instalace mladého zemědělce, kde je možno získat výhodnou půjčku až 90 % z ceny nemovitosti a s odkaldem splátek 3 roky. existuje tedy v rámci e.u. nějaká pomoc či půjčka pro případ jaký je ten můj ? z programu leader nejde nákup půdy realizovat. jsem tedy v začarovaném kruhu ! na solidního investora ne a ne natrefit a jen mě kontaktujou patrně podvodníci usilující o můj know how. 

• 15. 11. 2011 18:17

Rop

Lenka: budete fyzicky ve španělsku podnikáte dle španělských zákonů ... jako jakýkoliv jiný španělský podnikatel. To že máte trvalý pobyt v ČR automaticky neznamená, že dle místních zákonů budete podnikat. Copak o to ... českým úřadům by to nevadilo ... těm byste solila daně a další poplatky ... ale klukům španělskejm by to asi vadilo, kdybyste tam neplatila nic.

Takže jediná rada v tuto chvíli je ... zjistěte si jak se podniká ve španělsku a staňte se dovozcem do ČR.

• 15. 11. 2011 19:50

Diky moc, hned zitra se pokusim neco zjistit.

Ale preci - radeji bych platila dane rodne zemi, pokud bych si mohla vybrat. Jeste me napadla jina varianta - napsat zivnostensky list na osobu blizkou jako vedlejsi pracovni pomer a me jako zakonneho zastupce. Co by to, prosim, obnaselo pro osobu blizkou (nutnost za me neco platit, atd) a co pro me? V pripade, ze by to slo...

Diky, Pavle a hezky vecer!

• 15. 11. 2011 20:01

Rop

Zákonný zástupce nejde. Prostě ta osoba blízká by dělala všechno dle vlastního uvážení a hlavně na vlastní odpovědnost. Váš poměr s ní by bylo jenom další mezinárodní zdanění.

Mimochodem jste první která chce podnikat dle českých zákonů.

A zakládat s.r.o. v ČR a řídit ho z ESP taky není zrovna výhodné ... z důvodu mít stálou provozovnu v ESP.

Čili prostě a jednoduše, nejlepší je podnikat tam kde žijete :-)

• 15. 11. 2011 20:23

Nene, provozovna i sidlo by bylo v CR. Tady uz je trh presycen.

Take uz tady jedny dane platim, tak se snad pani Spanele nebudou zlobit.

Je snad neco spatneho na ceskych zakonech?  :)

• 15. 11. 2011 21:43

Proc je to slozitejsi?

Nebylo by mozna nejlepsi napsat zivnost na osobu blizkou a ja jen shanela zbozi, zajistovala dovoz, atd. - vse jeho jmenem?

Snad Vas neunavuji.

• 16. 11. 2011 0:30

Rop

Jednodušší to je. Jenom to je nelegální. A za druhé pokud se dostanete do jakýchkoliv problémů tak po vás nikdo nepůjde, ale právě po té osobě blízké.

• 16. 11. 2011 10:01

Dobre rano, pane Pavel!

Proc nelegalni? Samozrejme nic nelegalniho nechci. Vse by bylo se souhlasem one osoby a ja zplnomocneny zprostredkovatel zbozi.

Hezky den!
      Lenka

• 16. 11. 2011 10:35

L. (neregistrovaný) 90.179.215.---

Ta „osoba blízká“ by si pořídila živnost na své jméno a paní Lenka by v té firmě mohla být zaměstnanec, to myslím není nelegální. Akorát by se to předpokládám neobešlo bez toho, aby se v tom ta „osoba blízká“ sama též do určité míry angažovala. Přece jenom to bude její firma, ne paní Lenky, tedy by navenek měla aspoň vzbuzovat zdání, že tomu tak je. Paní Lenka stejně bude potřebovat někoho v ČR, kdo by např. vyřizoval pochůzky po úřadech, když sama žije ve Španělsku. Veškeré podnikání, případné vzniklé závazky z něj atd. půjdou na triko té osoby blízké, které by též zůstaly na krku dluhy, kdyby se paní Lence nedařilo. Ta osoba blízká bude za sebe jakožto OSVČ platit sociální a zdravotní pojištění, daně, k tomu bude za paní Lenku coby svou zaměstnankyni odvádět odvody ze mzdy. Akorát si nejsem jistá, kde by měla paní Lenka své příjmy z tohoto svého zaměstnání u české firmy zdaňovat, když nežije v ČR, v mezinárodním zdanění se nevyznám.

• 16. 11. 2011 16:14

Rop

Tohle je klasické zastření skutečného stavu formálně právním. Právně to vypadá tak, že podniká "osoba blízká" skutečně je to tak, že podniká Lenka.

Hlavní nevýhody - zbytečné placení daní, zdravotního a sociálního v ČR, riziko negativního postihu pro "osobu blízkou" a též její administrativní zátěž, a hlavně sebebonznutí tím, že zaměstnanec (Lenka) zdaňuje příjmy v ČR a pak je ve Španělsku daní ještě jednou.

Hlavní výhody - vše je v češtině ... i když texty zákonů mi tak nepřijdou  :P

• 16. 11. 2011 18:02

Ale ja bych preci zadne primy nemela. Zprostredkovatel, ne zamestnanec. Jen bych vybirala a posilala zbozi. To je legalni?
      Mozna se osobe blizke zalibi muj plan a aktivne zapoji, :o)

Hlavni duvod a vyhoda pro me je vytvorit si mustek do rodne hroudy, kdybych nahodou nekdy v budoucnosti zatouzila vratit se.

Ufff, necekala jsem, ze to bude tak komlikovany.

Diky moc, pane Pavle!
      Hezky vecer..

• 16. 11. 2011 18:10

Rop

Příjmy z podnikání by měla "osoba blízká" a bylo by vhodné je legálně dostat do vaší kapsy ... právě příjmy za to "zprostředkování" je třeba dostat k vám ... přece to nebudete dělat zadarmo

• 18. 11. 2011 12:01

Podle mě můžete být buď zaměstnanec, nebo OSVČ. Zvláštní kategorie „zprostředkovatel“ (nebo jakkoli jinak to pojmenujete) pokud vím neexistuje. Můžete být u té osoby blízké zaměstnaná v klasickém pracovním poměru nebo na některý ze dvou druhů dohod (o provedení práce, o pracovní činnosti). Kdyby to bylo s.r.o., tak tam můžete být jednatelkou nebo vlastnit podíl jakožto společník. U OSVČ můžete být ještě osoba spolupodnikající, ale to předpokládá vlastní IČO, DIČ, registraci u VZP a OSSZ – což nepřipadá v úvahu ze stejných důvodů, proč si nechcete zřídit tu živnost na své jméno. Pokud nic z toho nebudete, tak jediná další varianta, která mě napadá, by byla, že si zřídíte na své jméno živnost na to zprostředkovávání a tato vaše firma pak bude poskytovat služby firmě té vaší osoby blízké. Nenapadá mě, jaký jiný legální vztah byste mohla s firmou té osoby blízké mít.

A jak říká staré české přísloví, zadarmo ani kuře nehrabe. Že byste vybírala a posílala zboží bez nároku na finanční odměnu, to by myslím finančák a další instituce jen tak neskousli, kdyby se o tom dozvěděli. A peníze vydělané podnikáním na jméno osoby blízké by pochopitelně všechny patřily té osobě blízké, jak již psal výše pan Říha. Kdyby se s ní například něco stalo, tak vy byste na tyto finanční prostředky neměla žádný nárok (pokud tedy nejste zákonný dědic, ale i v takovém případě byste se musela dělit rovným dílem s ostatními dědici).

Každopádně ten záměr vytvořit si můstek do rodné hroudy by myslím ani to založení firmy osobou blízkou nenaplnilo. Kdybyste se případně vrátila do ČR, tak by ta firma přece stejně nebyla vaše, majitelem bude pořád ta osoba blízká.

• 18. 11. 2011 14:21

jezevec (neregistrovaný) 213.151.87.---

Já bych vám doporučil metodu, kterou už jsem tady mockráte nabízel - a přestože sám jí pro několik svých bližních provozuji, málokomu se zalíbí. KUPTE SI ŘEDITELE. Najděte si někoho, kdo má firmu v česku, ideálně s textilem ale stačí jakýkoliv obchod - dohodněte si s ním podmínky, finance a rozsah zodpovědnosti - a nechte se od něj formálně zaměstnat na dvě hodiny týdně na dohodu, a nebo si sjednejte nějaký smluvní vztah se svou španělskou entitou. Myslím že na pokusy a začátky je taková forma spolupráce zcela ideální. Veškerý daňový a právní servis vám zajišťuje etablovaná firma, pro kterou to znamená jen navýšení obratu a nějaký symbolický příjem - pro vás je to připodnikávání bez jakékoliv administrativy.

• 21. 11. 2011 23:08

Dobry vecer,

diky moc vsem za rady. Pane jezevce, zamyslela jsem se a zadny vhodny reditel me nenapada, alespoñ ne nekdo, ke komu bych mela duveru.

Pani L., zaujala me s.r.o., nemam prilis zkusenosti v teto oblasti (maximalne zakladni vklady, :o)), pokud bych byla spolecnik nemusela bych platit SP a ZP jako u zivnostnika nebo OSVC? Zda se mi to jako realne reseni. Ano?

Pane Pavel, jiz sbiram info z mistnich zdroju, ale nemuzu si pomoct, radsi bych to chtela z CR.
      Diky.
      Lenka.

• 22. 11. 2011 11:25

Od roku 2012 bude platit novela obchodního zákoníku. Odměny jednatelů a společníků budou podléhat důchodovému a nemocenskému pojištění (oboje dohromady tvoří bývalé SP = sociální pojištění, které se platí OSSZ), pokud bude takováto odměna činit alespoň 2.000 Kč měsíčně. Pokud by jednatel či společník pobíral odměnu nižší než 2.000 Kč za měsíc, toto pojištění by neodváděl.

Odměna jednatele podléhá také odvodu zdravotního pojištění (ZP, platí se Vaší zdravotní pojišťovně), včetně doplatku do minima (pokud jednatel nemá další příjmy a výše odměny je nižší než stanovená minimální mzda). Doplatkem do minima se myslí odvod ZP minimálně z částky 8.000 Kč. Nejsem si jistá, jak by to bylo ve Vašem případě, když v ČR sice jiný příjem nemáte, ale zároveň máte příjem ve Španělsku, který je jistě vyšší než 8.000 Kč.

Odměna jednatele či společníka též podléhá dani z příjmu ze závislé činnosti.

Společník ale nemusí dostávat vůbec žádnou odměnu a jednatel též může svou funkci vykonávat bez nároku na odměnu. V takovém případě byste žádné daně ani pojištění neplatila.

Pokud firma bude generovat zisk, tak každý rok po uzavření daného účetního období si mohou společníci na základě rozhodnutí valné hromady vyplatit podíl na zisku v libovolné výši. Z toho se neodvádí zdravotní, důchodové ani nemocenské pojištění, pouze srážková daň 15%.

S.r.o. musí mít základní kapitál minimálně 200.000 Kč, ta změna s 1 Kč bude tuším platit až od r. 2013. Při založení též musíte počítat s dalšími poplatky spojenými se sepsáním příslušných listin u notáře a se zápisem společnosti do obchodního rejstříku. Pokud si budete chtít koupit tzv. ready-made společnost, nejprve si ověřte, zda na ní neváznou nějaké staré dluhy. Dále s.r.o. musí vést povinně (podvojné) účetnictví (pro OSVČ by stačila mnohem jednodušší daňová evidence). Budete tedy potřebovat někoho, kdo vám bude zpracovávat účetnictví – klidně i nějakou externí účetní, které jednou za čas dovezete doklady nebo je zašlete mailem, a ona je zaúčtuje.

• 22. 11. 2011 18:03

Rop

Tj. z toho vyplývá, že i když nebudete fyzicky v ČR, ale budete v ČR zaměstnaná (jednatelka) svého s.r.o. tak tu platíte zdravotní pojištění ... pokud byste podnikala ve ESP tak tak nic takového (pro vás naprosto zbytečného) neplatíte.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).