Hlavní navigace

Poukázky pro zaměstnance - dary

  • (neregistrovaný) 80.188.105.---

    23. 11. 2011 8:41

    Dobrý den,
    poskytujeme zaměstnancům drobný dárek v hodnotě 200,- Kč k životnímu jubileu 20,30,40,50,60, let.
    Domnívám se, že až do výročí 50 let by se částka měla přidanit ke mzdě zaměstnance a z hlediska uznatelnosti je to daňově neuznatelný náklad.
    Dále chceme zaměstnancům poskytnout dárkové poukázky na nákup drogistického zboží. V tomto případě je to daňově neuznatelný náklad a opět musím dodanit u zaměstnance včetně sociálního a zdravotního pojištění.
    Jak by to bylo s poukázkami do lékárny na nákup léků. Lze toto do částky 2000,- Kč od daně osvobodit?

    Děkuji Jarmila.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 23. 11. 2011 17:48

      Rop

      Kde jste přišla na to, že od 50 let se to nebude dodaňovat?

      Jinak § 6 odst. 9 především písm. d) a g) versus § 24 odst. 2 písm j) především bod 5.

      Ve většině případů je to tak, že daň zaplatí pouze jeden. Tedy krom cestovného nad limit. Tam to zdaní oba.

    • 24. 11. 2011 8:15

      Jarmila (neregistrovaný) 80.188.105.---

      Co vyhláška 114/2002 Sb. o FKSP §14 bod c)? Jsme s.r.o., kde dary poskytujeme ze sociálního fondu.
      A jak ty poukázky na nákup léků, lze to brát jako na zdravotní účely?

      Děkuju Jarmila.

    • 24. 11. 2011 18:16

      Rop

      Cituji § 1 vyhlášky 114/2002 Sb., o fondu kulturních a sociálních potřeb:
      "Tato   vyhláška   upravuje   výši   tvorby  fondu  kulturních a sociálních potřeb (dále jen  "fond"), další příjmy a hospodaření s fondem   v   organizačních   složkách   státu   a   ve  státních příspěvkových   organizacích1)    a   příspěvkových   organizacích zřízených  územními  samosprávnými  celky  (dále  jen "příspěvková organizace")."

      Jestli se řídíte touto vyhláškou tak potěš koště.

    • 25. 11. 2011 13:47

      Jarmila (neregistrovaný) 80.188.105.---

      Unikla vám jedna podstatná záležitost, vyhláška 114/2002 Sb upravuje výši tvorby FKSP- za tím je čárka, takže je naprosto jedno, zda jsme příspěvková, rozpočtová či podnikatelská sféra a následuje za tím další oblast kterou upravuje a to jsou příjmy a hospodaření s FKSP v organizačních složkách státu a ve státních příspěvkových organizacích a dále ( to je tedy za třetí)příspěvkových organizacích zřízených územními samosprávnými celky.
      S odkazem na zákon o daních z příjmu §6 písmeno g), kde se hovoří o darech do 2000,- Kč poskytovaných z FKSP.

      Takže potěš koště za ty vaše odpovědi.
      Doporučuji lépe čísti v zákonech a především zvýšit úroveň odborných znalostí, neboť bude-li se jeden řídit tím, co mu poradíte,
      se zlou se potáže. Měla jsem za to, že jste seriózní poradna.

      Zdraví Jarmila.

           

    • 25. 11. 2011 16:52

      Rop

      Nechci se s vámi  hádat o mých znalostech ... zkusíme tedy trochu si tu větu upravit ... a to tak, že vynecháme závorku (dále jen "fond"):

      Tato   vyhláška   upravuje   výši   tvorby  fondu  kulturních a sociálních potřeb, další příjmy a hospodaření s fondem kulturních a sociálních potřeb   v   organizačních   složkách   státu   a   ve  státních příspěvkových   organizacích1)    a   příspěvkových   organizacích zřízených  územními  samosprávnými  celky  (dále  jen "příspěvková organizace").

      Takže tato vyhláška upravuje
      1. co:
      - tvorba FKSP
      - další příjmy FKSP
      - hospodaření s FKSP
      2. pro koho:
      - organizační složky státu
      - státní příspěvkové organizace
      - příspěvkové organizace zřízené územními samosprávnými celky

      Pro všechny tyto organizace je FKSP povinné. Dále je FKSP povinné pro státní podnik, pro který dle § 16 vyhlášky č. 114/2002 Sb. platí ještě původní vyhláška pro ostatní zrušená č. 310/1995 Sb.

      Ostatní organizace mohou vytvořit FKSP, ale neexistují pro ně žádná závazná pravidla pro jeho tvorbu, příjmy a další hospodaření. Viz například tento článek: http://www.i-poradce.cz/SubPages/OtvorDokument/Clanok.aspx?idclanok=78018

      A co se týče § 6 odst. 9 písm. g)
      1. pro příspěvkové organizace a státní podnik platí to, že co je z FKSP je do výše 2 000 Kč osvobozeno od daně z příjmů u zaměstnance
      2. pro ostatní co je z podobného fondu je osvobozeno opět do výše 2000 Kč.

      Čili co to v praxi znamená:
      Pokud účtujete 427/331 pak tento příjem je vždy osvobozen do 2000 Kč za rok. Čili klidně k jakýmkoliv narozeninám ... ať je to 20, 21, 44, nebo 128.

      Tak a dál (místo xxx si dosaďte příslušný protiúčet):
      Dárkové poukázky na drogistické zboží:
      1. z fondu (říkejme mu sociální fond): 427/xxx ... do 2000 Kč (ovšem v součtu třeba s jubilei) osvobozeno u zaměstnance dle § 6/9/g
      2. z daňových nákladů (musíte toto uvést v kolektivní smlouvě, individuální smlouvě či stanovit vnitřním předpisem dle § 24/2/j/5): 527/xxx ... zaměstnanec dodaní
      3. z nedaňových nákladů: 528/xxx ... do 2000 Kč (ovšem v součtu třeba s jubilei) osvobozeno u zaměstnance dle § 6/9/g

      Léky - stejně jako drogistické zboží.

      Mimochodem na to že to tady všechno dělám dobrovolně a zadarmo jsem až moc seriozní poradna ... když jsem se naposledy odmlčel, tak mi z redakce podnikatele přišel mail ve kterém ze mě chtěli udělat moderátora jen abych sem zase psal  ;D

      Mimochodem pokud tento můj názor chcete oficiálně není problém, abych vám to sepsal na papír a dolů dal kulaté razítko daňového poradce ... ovšem jedno razítko = 5000 Kč ... samozřejmě za to klidně ponesu plnou odpovědnost

    • 27. 11. 2011 17:31

      Jarmila (neregistrovaný) 88.103.132.---

      Děkuji za vyčerpávající odpověď, teď je vše naprosto jasné.
      Děkuji i za připojené odkazy s příslušnou tématikou.
      Měl jste to takhle pěkně rozebrat hned a bez toho potěš koště.
      Ještě jednou dík Jarmila.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).