Hlavní navigace

Automobil do nákladů - živnostník

• (neregistrovaný) 90.177.27.---

27. 11. 2011 22:02

Dobrý den,
    četl jsem článek na adrese http://www.podnikatel.cz/clanky/automobil-v-podnikani-fyzickych-osob/ . Ale z toho nevím, když jsem živnostník, mám restaurace ale vozidlo na zásobování a náklady na pohonných hmot zatím nemám jako náklad v účetnictví. Chtěl bych se zeptat jestli teď to můžu zahrnout do daňového uznání? Nebo budu muset dělat tak že to přehodím vlastnictví na jinou osobu a pak zase to zpátky nakoupím,abych to mohl mít daňově uznaný. Případně jestli jako živnostník budu muset splnit nějaké další podmínky, a to zahrnutí automobilu do daňové uznání jako náklad nebude moc složitý?
    Děkuji Vám za odpověď a přeji příjemný den.
    Lukáš

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 28. 11. 2011 6:32

autorka

Dobrý den,

máte vozidlo, které využíváte pro zásobování. Předně musí být zaplacena silniční daň, protože je vozidlo využito k podnikání. Dále záleží o jaké vozidlo se jedná, např. zda je či není vloženo v obchodním majetku atd. Uplatnění pohonných hmot do nákladů není povinností podnikatele. Je to možnost, jak snížit daňový základ. Pokud je pro Vás uplatnění skutečných výdajů v daňové evidenci či účetnictví složité, lze využít paušál na dopravu až 5 000 korun měsíčně na jedno vozidlo.

Doporučovala bych Vám konzultaci s daňovým nebo účetním poradcem.

Dagmar Kučerová  ;)

• 28. 11. 2011 7:53

fleury (neregistrovaný) 94.242.100.---

Dobrý den, nikde jsem se ovšem nedočetl, zda je možné slučovat výdajové paušály s paušály na dopravu?! díky za info

• 28. 11. 2011 8:06

autorka

Dobrý den,

ve výdajích uplatněných procentem jsou veškeré výdaje poplatníka, tedy i výdaje spojené s provozem vozidla. Paušální výdaj na automobil může využít pouze podnikatel, který vede účetnictví nebo daňovou evidenci. Více například zde: Otazníky kolem paušálu na dopravu a spolupracujících osob

Dagmar Kučerová  :)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).