Hlavní navigace

Slovenského neplátce DPH se nechce registrovat k DPH

  • (neregistrovaný) 94.142.234.---

    28. 11. 2011 12:47

    Dobrý den,
    mohu se zeptat, jak je to s přijatou službou od slovenského neplátce DPH? Jedná se konzultační činnost. My jsme plátci DPH v ČR. Tedy jde o službu dle §9 odst.1 a slovenský neplátce by se podle nás měl v SR registrovat k DPH (v ČR dle § 94 odst. 11 čDPH, v SR dle § 7a odst. 2 sDPH).
    Ale on se registrovat nechce. Respektivě nereaguje. Fakturuje pravidelně každý měsíc. Zatím faktury zahrnujeme do DPH a děláme samovyměření (ř. 5 a ř.43), ale trochu mě zmátl §108 1c) - služba od osoby povinné k dani neusazené v tuzemsku tzn. správně by náš dodavatel měl být registrován k DPH na Slovensku. A my tedy jsme ho neměli do přiznání uvádět.

    1) Takže dokud se náš dodavatel nebude na Slovensku registrovat, tak faktury od něj vůbec nemáme dávat do přiznání?
    2) Když má povinnost se k DPH registrovat, ale neudělá to,nehrozí nám nějaké problémy ze strany FÚ, že jeho faktury nebudeme uvádět do přiznání k DPH

    moc děkuji za radu

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 28. 11. 2011 14:23

      Rop

      Ono je to trochu složitější ...

      dle slovenského § 7a nevznikají plátci daně (platitel), ale pouze osoby identifikované k dani (osoba registrovaná pre daň dle § 7 nebo § 7a).

      Takže on se plátcem daně nestane, pouze osobou identifikovanou k dani.

      No a teď to nejdůležitější. Pokud ho nenaleznete v ověření DIČ v EU tak nemusíte postupovat dle § 108 odst. 1 písm b) ... tj. nemusíte provést samovyměření. Ovšem na druhou stranu on se registrovat měl a vy jste měli DPH samovyměřovat. Pokud nemáte koeficient tak je to v pohodě tam vám sankce nikdy hrozit nebude ... pokud ovšem koeficient máte tak tam by mohlo vzniknout penále (při zjištění FU) nebo úrok z prodlení (při podání dodatečného přiznání).

      Vzhledem k aplikaci § 141 daňového řádu je trochu problém i s případným dodatečným přiznáním pokud byste samovyměřovali a neměli byste. Optimální vidím postup takový, že se na danou věc zeptáte generálního finančního ředitelství a oni vám svůj názor napíší. Pokud řeknou samovyměřovat, tak samovyměřujte, pokud řeknou že nemáte samovyměřovat tak přestaňte a podejte dodatečné daňové přiznání s tím, že máte nové informace k aplikaci daňového zákona ... což lze :-)

    • 28. 11. 2011 14:40

      Bella (neregistrovaný) 94.142.234.---

      Moc děkuji za odpověď.
      Platné DIČ pro DPH nemá, to stále sledujeme. Na fakturách i uvádí "neplátce DPH". Koeficient naštěstí nemáme.
      Zkusím tedy to finanční řiditelství. Na našem FÚ vůbec nevědí, která bije :)

    • 28. 11. 2011 15:25

      Bella (neregistrovaný) 94.142.234.---

      Tak odpověď ze ředitelství je jaksi alibistická. Jelikož se nejedná o osobu povinnou dle §108 1 b) a 2, tak nejsme povinni ho do DPH přiznání udávat (a samovyměřovat) a postupujeme tak dle českého zákona. A máme čekat na jeho platné DIČ. Nicméně tento postup máme projednat se svým správcem daně, který nás taktéž odkázal na metodiky.  :)
      To, že Slovák má povinnost se zaregistrovat a neudělal to, je věc druhá a můžeme ho nahlásit :(, což fakt nechceme.

    • 28. 11. 2011 18:24

      Rop

      No tak jak říkám ... když to tam do přiznání napíšete tak nula od nuly pojde ... když to tam nenapíšete mohou vám napadnout to, že jste daň měli odvést a neodvedli ... a nárok na odpočet jste si nenárokovali tak máte smůlu ... takže zaplatíte rozdíl na úrocích z prodlení.

      Když financ napadne neoprávněný odpočet ... tak daň nikdy nezvýší protože jste ji nesnížili ... :-)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).