Hlavní navigace

Pronájem a zaplacená daň z nemovitosti

 • (neregistrovaný)

  20. 3. 2011 21:22

  s.r.o. si pronajímá pro své podnikání nemovitost od svých společníků. Zaplatilo daň z nemovitostí. Je tato daň pro s.r.o. daňovým nákladem?
  Může s.r.o. tuto nemovitost opravovat (střecha, podlahy, fasáda) a tyto opravy zahrnout do svých daňových nákladů?
  Děkuji

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 20. 3. 2011 22:19

   P. (neregistrovaný)

   Re: Pronájem a zaplacená daň z nemovitos
   Myslím si, že daň z nemovitosti by měl zaplatit majitel nemovitosti (tj.společník) a výši daně zohlednit v ceně za pronájem.
   s.r.o. může pronajatou nemovitost opravovat a zahrnout do svých daňových nákladů jen za předpokladu, že bude sepsána smlouva mezi s.r.o. a společníkem - tj. dají souhlas k těmto opravám, popř. k technickému zhodnocení a jejímu odpisu.

  • 20. 3. 2011 23:23

   Lenka.fu (neregistrovaný)

   Re: Pronájem a zaplacená daň z nemovitos
   Naše firma si pronajímá pozemky (zemědělské) i budovy. U budov vždy platí daň vlastník a cena za pronájem je stanovena s přihlédnutím k výši zaplacené daně. U pozemků je to trochu jinak - v některých případech má povinnost platit vlastník, v některých nájemce (velmi zjednodušeně - u pozemků v původní evidenci před digitalizací, tzv. PK parcely, a nemovitosti pronajaté od státu). U nájmů za pozemky máme proto stanovenu základní cenu bez daně a v případech, kdy platí daň vlastník, máme nájem povýšený o částku, rovnající se dani z nemovitostí podle aktuálního znění příslušného zákona (takto uvedeno to máme i ve smlouvách, abychom nemuseli s každou změnou daně z nem. měnit i nájemní smlouvy). Tam kde má nájemce povinnost platit daň je samozřejmě také daňově uznatelným nákladem.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).