Hlavní navigace

Živnost na vedlejší pracovní činnosti, začátek 2012

  • 29. 11. 2011 20:08

    Dobrý den,
    situace v práci mě donutila začít hledat možnosti dalšího přivýdělku.Letos jsem pro jednu firmu vyrobil zakázkové jisté nízkonapěťové elektrické zařízení.Chtěl bych v tom Rád dál pokračovat, poněvadž jsem vystudovaný elektrotechnik v oboru počítačové řídící systémy.Příjde mi škoda tuto možnost zastavit a nevyužít již její rozjetý potenciál.Ale k věci, Vím, že bych to měl jako bokem k práci, mým hlavním zaměstnání je pokladní prodavač ve společnosti Lidl v.o.s.Chtěl bych od roku 2012 založit tedy živnostenský list a chtěl bych se dále věnovat zakázkové výrobě elektrotechniky(spínače, časovače), LED osvětlení a několika dalším volných řemesel, či oborů.Založení živnostenského listu je 1000Kč, s tím jsem obeznámen, ale jak je to se sociálním a zdravotním?Jak je to se zálohami na daně?A jaké další možné poplatky mě čekají?Díky Moc.Pomohlo by mi kdyby se tu našel někdo, kdo by mi poradil a řekl mi, na jaké všechny poplatky se mám připravit.Děkuji Miroslav Havlíček

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 29. 11. 2011 20:37

      autorka

      Dobrý den,

      musíte se přihlásit na finanční úřad, sociálku a zdravotní pojišťovnu. Vše lze vyřídit jedním formulářem při vyřizování živnostenského oprávnění. Budete OSVČ vedlejší z důvodu zaměstnání. V prvním roce podnikání neplatíte zálohy na pojištění. Poté podáte daňové přiznání (doplatek dle výše daňového základu z podnikání a zaměstnání) a přehledy na sociální a zdravotní pojištění. V případě zdravotního pojištění doplatíte dle výše výdělku bez doplatku do minimálního vyměřovacího základu. Pokud nepřekročíte stanovenou rozhodnou částku (v roce 2012 cca 60 000 Kč) pro vedlejší výdělečnou činnost (příjem po odpočtu nákladů) důchodové pojištění platit nemusíte. Zálohy pro další období dle výše dosažených příjmů.

      Doporučovala bych vám projít diskusní fórum nebo články zaměřené na vedlejší výdělečnou činnost.

      Dagmar Kučerová  ::)   

    • 30. 11. 2011 9:20

      bez přezdívky

      Takže sociální a zdravotní platit budu muset stejně že? Nevíte jaké to budou částky? děkuji za odpověď.

    • 30. 11. 2011 9:48

      autorka

      Dobrý den,

      prosím, přečtěte si podrobně odpověď. Minimálně v prvním roce nemusíte jako OSVČ vedlejší platit zálohy. Doplatek po podání přehledu dle výše výdělku. Nevím, o jaké částky se bude jednat. Záleží kolik budete vydělávat a jaké budete mít náklady. Sociální platíte jen při překročení uvedené rozhodné částky. Zdravotní vždy, ale jen ze skutečného výdělku, nedoplácíte do stanoveného minima.

      Dagmar Kučerová  ;) 

    • 30. 11. 2011 12:16

      bez přezdívky

      No myslím si že 30 tisíc korun asi nepřekonáme.Účetnictví jsem chtěl řešit paušálně, stejně je to vyrobené až po potvrzení objednání příslušných kusů.Zisk na jednom kusu je cca 1100Kč, náklady na výrobu 1400Kč.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).