Hlavní navigace

Klient má FVE a já z toho magořím

  • (neregistrovaný) 89.235.0.---

    22. 3. 2011 20:49

    Tak mám, co jsem nechtěla a musím účtovat fv elektrárnu.
    Něco jsem se kolem toho už načetla, ale spoustě z toho pořád nerozumím :-(((

    Moc prosím o kontrolu, případně o nastrčení správným směrem.

    Jedná se o FVE na střeše RD (položeno na krytině, ne místo krytiny), většinu spotřebovává, zbytek prodává. Instaloval a zahájil už 12/2009

    Za 2010 je ještě osvobození.
    Tedy na jeho přiznání k PzFO nikde nic vypisovat nebudu (?)

    Účetní odpisy jsem stanovila 1/25 z celé vstupní ceny za rok (předpokládaná životnost 25 let).

    Ale nevím, co odpisy daňové. Za 2010 asi žádné, protože je to osvobození, ale od 2011?

    Někde jsem četla, že se to musí rozdělit na část související s nemovitostí (tedy konstrukce a ještě něco?) a část technologickou(panely,měniče a nevím co, jelikož tomu nerozumím).

    Od dodavatele má jednu fakturu na celou elektrárnu. Tak nevím, jak to rozdělit.

    A protože nemovitost nedá do majetku, tak tu první část nebude moct odepisovat a tu druhou jo, ale po dobu 20-ti let ???

    Moc prosím o názory a přeji hezký večer !

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 22. 3. 2011 21:33

      V. (neregistrovaný) 77.240.96.---

      Re: klient má FVE a já z toho magořím
      >Tak mám, co jsem nechtěla a musím účtovat fv
      >elektrárnu.
      >Něco jsem se kolem toho už načetla, ale spoustě z toho
      >pořád nerozumím :-(((
      >
      >Moc prosím o kontrolu, případně o nastrčení správným
      >směrem.
      >
      >Jedná se o FVE na střeše RD (položeno na krytině, ne
      >místo krytiny), většinu spotřebovává, zbytek prodává.
      >Instaloval a zahájil už 12/2009
      >
      >Za 2010 je ještě osvobození.
      >Tedy na jeho přiznání k PzFO nikde nic vypisovat
      >nebudu (?)

      V daňovém přiznání ne. V přehledech pro OSSZ ano. V přehledech pro zdravotní pojišťovnu vzhledem k tomu, že vedete účetnictví a vycházíte z daňového základu, také ne.

      >Účetní odpisy jsem stanovila 1/25 z celé vstupní ceny
      >za rok (předpokládaná životnost 25 let).

      Trochu moc na některé součásti, např. u střídače je uvedena životnost 10-15 let

      >Ale nevím, co odpisy daňové. Za 2010 asi žádné,
      >protože je to osvobození, ale od 2011?

      Propočtete rovnoměrné odpisy podle § 30b zákona č. 586/1992 Sb., jako byste je uplatňovala od začátku uvedení do provozu (od roku 2009) a v roce 2011 budete pokračovat. Další názor na odpisy:

      http://www.moorestephens.cz/danove-odpisy-solarnich-zarizeni-v-roce-2011/
      Uvidíme, k jakému výkladu zákona se ministerstvo nakonec přikloní.

      Hlavně nezapomeňte odpisy krátit podle soukromé spotřeby.

      >Někde jsem četla, že se to musí rozdělit na část
      >související s nemovitostí (tedy konstrukce a ještě něco?)
      >a část technologickou(panely,měniče a nevím co,
      >jelikož tomu nerozumím).

      To možná ano, ale střechu to nezhodnotilo a hlavně si stejně nemůžete dát jen střechu do podnikání, abyste ji mohli odepisovat.

      >Od dodavatele má jednu fakturu na celou elektrárnu.
      >Tak nevím, jak to rozdělit.
      >
      >A protože nemovitost nedá do majetku, tak tu první
      >část nebude moct odepisovat a tu druhou jo, ale po dobu
      >20-ti let ???
      >
      >Moc prosím o názory a přeji hezký večer !

    • 22. 3. 2011 21:50

      z. (neregistrovaný) 89.235.0.---

      Re: klient má FVE a já z toho magořím
      Takže pro odpisy budu muset asi zjistit ceny jednotlivých částí elektrárny, že? A jejich životnost. Tak to bude sranda ...
      A tu část, která je součástí nemovitosti tu tedy neodepíše??

      Jinak moc děkuji za rychlou odpoveď.

    • 22. 3. 2011 22:01

      V. (neregistrovaný) 77.240.96.---

      Re: klient má FVE a já z toho magořím
      Zkuste to pořešit tak, že účetní odpisy budou kopírovat daňové odpisy. Jako kdybyste se řídila § 30b hned od začátku (i když tehdy ještě nebyl ani na světě)
      Je to ale jen můj názor, nechávám prostor pro další ...
      Jestli jde většina spotřeby pro RD, tak odpisy stejně nebudou nic moc. Nevyplatí se i při vedení účetnictví uplatnit výdaje procentem?

    • 22. 3. 2011 22:18

      z. (neregistrovaný) 89.235.0.---

      Re: klient má FVE a já z toho magořím
      O těch procentech právě taky přemýšlím, bylo by to těch 40% - podnikání podle zvláštního právního předpisu, že?
      Ale teď nevím, když u jiného podnikání uplatňuje skutečné výdaje, nemá to být vše stejné?

    • 22. 3. 2011 22:24

      V. (neregistrovaný) 77.240.96.---

      Re: klient má FVE a já z toho magořím
      Tak to ano, pokud má u jiného podnikání skutečné - ale teď mě napadá, že by to měly být u účetnictví náklady, ne výdaje

      Procenta u licence FVE : 40

    • 22. 3. 2011 22:33

      z. (neregistrovaný) 89.235.0.---

      Re: klient má FVE a já z toho magořím
      >>>>Takže pro odpisy budu muset asi zjistit ceny
      >>>>jednotlivých částí elektrárny, že? A jejich
      >>>>životnost. Tak to
      >>>>bude sranda ...
      >>>>A tu část, která je součástí nemovitosti tu tedy
      >>>>neodepíše??
      >>>>
      >>>>Jinak moc děkuji za rychlou odpoveď.
      >>>
      >>>Zkuste to pořešit tak, že účetní odpisy budou
      >>>kopírovat daňové odpisy. Jako kdybyste se řídila §
      >>>30b
      >>>hned od
      >>>začátku (i když tehdy ještě nebyl ani na světě)
      >>>Je to ale jen můj názor, nechávám prostor pro další
      >>>...
      >>>Jestli jde většina spotřeby pro RD, tak odpisy stejně
      >>>nebudou nic moc. Nevyplatí se i při vedení účetnictví
      >>>uplatnit výdaje procentem?


      >>>
      >>O těch procentech právě taky přemýšlím, bylo by to
      >>těch 40% - podnikání podle zvláštního právního
      >>předpisu,
      >>že?
      >>Ale teď nevím, když u jiného podnikání uplatňuje
      >>skutečné výdaje, nemá to být vše stejné?
      >>
      >
      >Tak to ano, pokud má u jiného podnikání skutečné - ale
      >teď mě napadá, že by to měly být u účetnictví náklady,
      >ne výdaje
      >
      >Procenta u licence FVE : 40
      >
      >
      >Ano, náklady, už blbnu. takže ta % nepůjdou a budu muset se potýkat s těmi odpisy.
      Moc děkuji a přeji hezký večer!

    • 23. 3. 2011 6:03

      L-Core (neregistrovaný) 80.87.176.---

      Re: klient má FVE a já z toho magořím
      Jo, se FVE se nám to nějak zesložitělo...

      Taky jsem měl klienta s FVE na střeše, výroba zahájena 2009. Donutil jsem ho k vedení účetnictví (má ještě jednu živnost, kde vedl DE), ale vůbec se mu to nelíbilo a nakonec si k 30.6.2010 našel paní, která mu "to bude dělat postaru v jednoduchém účetnictví za pár stovek a nebude ho nasírat s drahým podvojkem" :-D

      No, nechť si radí...

      ---

      Mrzí mě, že když už s těma FVE začali daňově hýbat, proč se dle §30b nemůže odepisovat celá FVE, bylo by to mnohem jednodušší. Mám (ne já, klient, SRO) jednu velkou "polní" elektrárnu a rozdělení na část dle §30b a to ostatní bude velmi problematické. Konstrukce, na které elektrárna stojí, není až tak velký problém; horší to bude s "všeobecnými náklady" (smlouvy, posudky, odhady, montáž, doprava, stavební dozor, informační a kamerový systém, úroky z úvěru do kolaudace....), které souvisí jak s věcmi dle §30b, tak s tím "zbytkem". Zatím se pracovně přikláním k rozdělení dle cen jednotlivých "materiálů" a plánuji jednání na FÚ (správce daně, kontrolní útvar). Stojí-li FVE půl mega, případné kontrolou zjištěné "nepřesné" zatřídění tak (daňově) nebolí, jako když FVE stojí několiksetkrát víc...

      Dovoluji si při té příležitosti vytáhnout svůj zapadlý dotaz: http://business.center.cz/business/diskuze/zprava.aspx?id=800199
      Kdyby se někdo zapojil do diskuze, byl bych moc rád.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).