Hlavní navigace

Rozhodný příjem pro účast na pojistném jednatelů

  • (neregistrovaný) 82.114.195.---

    30. 11. 2011 13:52

    Dobrý den,
    chtěla bych se zeptat na změny vyplývající z malé důchodové reformy. Malá důchodová reforma zavádí, že odměny jednatel i společníků téže společnosti s. r. o. se pro účely pojištění sčítají. Jedná se tedy o jeden pojistný vztah, neposuzují se samostatně. Od 1. 1. 2012 se podmínka rozhodného příjmu (6 200,-) pro důchodové pojištění ruší. Promítá se daná změna sčítání odměn i na účast na nemocenském pojištění a to dosažením rozhodného příjmu Kč 2500,-?
    Děkuji za odpověď.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 30. 11. 2011 14:49

      autorka

      Dobrý den,

      ano je to tak. Cituji z návrhu novely zákona:

      Rozšíření okruhu nemocensky (a důchodově) pojištěných zaměstnanců

      Sjednocuje se okruh nemocensky a důchodově pojištěných osob a nově se do tohoto okruhu pojištěných osob zařazují další fyzické osoby, jejichž příjmy jsou podle zákona o daních z příjmů považovány za příjmy ze závislé činnosti. Jde zároveň o přípravu podmínek pro vytvoření jednoho inkasního místa, neboť toto rozšíření okruhu nemocensky a důchodově pojištěných osob v zásadě vtahuje do pojištění ty osoby, jejichž příjmy jsou daněny jako příjmy ze závislé činnosti podle § 6 odst. 1 a 10 zákona o daních z příjmů, avšak dosud nejsou účastny nemocenského a důchodového pojištění vůbec (členové většiny kolektivních orgánů právnických osob) nebo jsou účastny pouze důchodového pojištění (společníci a jednatelé společnosti s r. o., komanditisté komanditních společností, členové družstva vykonávající činnost v orgánech družstva za podmínek stanovených zákonem o důchodovém pojištění) anebo jsou účastny důchodového pojištění jako osoby samostatně výdělečně činné, neboť dle charakteru jejich činnosti jde o samostatnou výdělečnou činnost tak, jak ji definuje zákon o důchodovém pojištění, avšak podle zákona o daních z příjmů jsou jejich příjmy považovány za příjmy ze závislé činnosti (např. likvidátoři).

      Navrhuje se rozšíření okruhu nemocensky pojištěných osob o společníky a jednatele společnosti s ručením omezeným a komanditisty komanditní společnosti, jestliže mimo pracovněprávní vztah vykonávají pro ni práci, za kterou jsou touto společností odměňováni, členy družstva, kteří vykonávají činnost v orgánech družstva mimo pracovněprávní vztah za odměnu, pokud výkon této činnosti není podle stanov družstva považován za výkon práce pro družstvo, členy kolektivních orgánů právnických osob, likvidátory a prokuristy, pokud jejich příjem je předmětem daně z příjmů fyzických osob podle zákona o daních z příjmů, zaměstnance činné na základě dohody o provedení práce, vedoucí organizačních složek zahraničních právnických osob, které jsou v České republice zapsány v obchodním rejstříku.

      Navrhuje se rozšíření okruhu důchodově pojištěných osob o členy kolektivních orgánů právnických osob, likvidátory a prokuristy, pokud jejich příjem je předmětem daně z příjmů fyzických osob podle zákona o daních z příjmů, zaměstnance činné na základě dohody o provedení práce, vedoucí organizačních složek zahraničních právnických osob, které jsou v České republice zapsány v obchodním rejstříku, tedy o osoby, které budou nově účastny nemocenského pojištění a dosud nejsou účastny důchodového pojištění.

      Pokud budou mít uvedení zaměstnanci sjednán příjem aspoň ve výši rozhodného příjmu, tj. 2500 Kč, budou účastni nemocenského (a tím i důchodového) pojištění po celou dobu trvání takového zaměstnání.


      Na každý právní vztah se pohlíží samostatně. Výjimkou jsou od roku 2012 odměny jednatele a společníka v jedné osobě, pokud pro firmu vykovává činnosti mimo pracovněprávní vztah. Tam je nutné odměny vyplacené v jednom měsíci pro účely nemocenského pojištění sečíst. 

      Dagmar Kučerová  :)

         

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).